'İran Erbil'i ve Riyad'i vuracak' iddiasına ABD'den yanıt

'İran Erbil'i ve Riyad'i vuracak' iddiasına ABD'den yanıt
Yayınlanma:
A+ A-
Wall Street Journal gazetesinin Suudi istihbaratına dayandırdığı 'İran yakın zamanda Riyad veya Erbil'e saldırı düzenleyecek' iddiası tartışılıyor. İddiayı yalanlamayan ABD'den "Kendimizi ve ortaklarımızı savunmak için tereddüt etmeyiz" tehdidi geldi.

Artı Gerçek - ABD Dışişleri Bakanlığı, "İran'ın dikkati ülkedeki protestolardan başka yöne çekmek için Riyad veya Erbil'e yakın zamanda saldırı düzenleyebileceği" yönündeki iddialar konusunda endişe duyduklarını açıkladı. Bakanlık Sözcüsü Ned Price, " Bölgede kendimizin ve ortaklarımızın çıkarlarını savunmak için harekete geçmekte tereddüt etmeyeceğiz” dedi. Tahran ise Suudi istihbaratına ve bazı ABD'li yetkililere dayandırılan haberler konusunda henüz resmi açıklama yapmadı.

Söz konusu iddia, Amerikan gazetesi Wall Street Journal gazetesi tarafından ortaya atılmıştı. Haberde, Suudi Arabistan'ın ABD'yle paylaştığı istihbarata göre "İran'ın dikkat dağıtmak için Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin başkenti Erbil veya Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da yakın zamanda saldırılar planladığı" ileri sürülüyordu. Haberde daha fazla ayrıntıya yer verilmiyordu.

Söz konusu iddia, günlük basın toplantısında ABD Dışişleri Sözcüsü Price'a soruldu. Price, "Söyleyebileceğim şey şu ki, tehdit görüntüsünden endişeliyiz. Suudilerle askeri, diplomatik ve istihbarat kanalları üzerinden sürekli temas halindeyiz. Bölgede kendimizin ve ortaklarımızın çıkarlarını savunmak için harekete geçmekte tereddüt etmeyeceğiz" dedi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi'nden bir sözcüsü de Amerikan basınına yaptığı açıklamada, Suudilerle temas halinde olduklarını vurgulayarak "Çıkarlarımızı ve bölgedeki ortaklarımızı savunmak için harekete geçmekte tereddüt etmeyiz" ifadelerini kullandı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar