Avrupa Parlamentosu'ndan Türkiye'ye uluslararası hukuk uyarısı

Avrupa Parlamentosu'ndan Türkiye'ye uluslararası hukuk uyarısı
Yayınlanma:
A+ A-
Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola: Türkiye'nin Irak ve Suriye'deki saldırıları daha fazla kan dökülmesine yol açıyor. Türk makamlarını uluslararası hukuka saygı göstermeye çağırıyoruz.

Artı Gerçek - Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola, Türkiye'nin Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi ve Rojava’ya yönelik saldırılarının "daha fazla kan dökülmesine neden olduğunu" belirterek, Ankara'yı “uluslararası hukuka saygı göstermeye” çağırdı.

Strasbourg'da düzenlenen Avrupa Parlamentosu genel kurul toplantısının açılışında konuşan AP Başkanı, İstiklal Caddesi'ndeki bombalı saldırının ardından "Türkiye’nin düzenlediği hava saldırılarının daha fazla can kaybına mal olduğunu" söyledi.

Rudaw'ın aktardığına göre Metsola, "Türk makamlarını itidalli olmaya ve uluslararası hukuk ve standartlara saygı göstermeye çağırıyoruz" dedi.

Metsola ayrıca, İranlı yetkililerle ilişkileri askıya aldıklarını duyurdu. İran'da tutuklanan bazı protestoculara idam cezası verildiğini hatırlatan Metsola, Tahran'ı "bu karardan vazgeçmeye" çağırdı.

Avrupa Birliği’nin İran’a yönelik yeni yaptırımlarını memnuniyetle karşıladıklarını kaydeden Metsola, İran'ın milletvekillerine yaptırım uygulamasına yanıt olarak, bir sonraki karara kadar İranlı yetkililerle ilişkileri askıya aldıklarını duyurdu. (Kaynak)

Öne Çıkanlar