Reuters'a konuşan yetkililer: Suriye kararı bugünkü kabine toplantısında alınabilir

Reuters'a konuşan yetkililer: Suriye kararı bugünkü kabine toplantısında alınabilir
Reuters ajansına Ankara'dan konuşan yetkililer, bugünkü kabine toplantısında Suriye'ye harekât kararı alınabileceğini öne sürdü. Bir yetkili, kararın alınması halinde birkaç gün içinde harekât başlatılacağını söyledi.

Artı Gerçek - Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Rojava'da kara harekâtı sinyali içeren açıklamalarının ardından, bugünkü kabine toplantısında böyle bir karar alınabileceği öne sürüldü. Reuters ajansına Ankara'dan konuşan yetkililer, bu yönde bir kararın çıkması halinde TSK'nin "birkaç gün içinde hazır olacağını" söyledi.

'SADECE CUMHURBAŞKANININ EMRİ VERMESİNE BAĞLI'

Üst düzey bir yetkili, "Türk Silahlı Kuvvetleri'nin tam olarak hazır olmak için sadece birkaç güne ihtiyacı var" dedi. "Suriye'deki Türkiye destekli silahlı grupların İstanbul'da 13 Kasım'da düzenlenen bombalı saldırıdan birkaç gün sonra böyle bir operasyona hazır olduğunu" savunan yetkili, kararın alınması halinde harekâtın başlamasının fazla uzun sürmeyeceğini belirterek "Sadece cumhurbaşkanının emri vermesine bağlı" dedi.

'BÖLGELERİ BİRLEŞTİRMEK İÇİN KAÇINILMAZ'

Yetkili, olası bir kara harekâtının Menbic, Kobanê ve Tel Rıfat'ı hedef alacağını söyledi; bunun, Türkiye ile desteklediği grupların 2016'dan beri ele geçirdiği bölgeleri birleştirmek için 'kaçınılmaz' olduğunu savundu.

'ABD VE RUSYA İLE TEMAS HALİNDEYİZ'

İsmi açıklanmayan yetkili, Ankara'nın askeri faaliyetleri konusunda Moskovave Washington'la temas halinde olduğunu da söyledi.

'SİYASİ BİR KARAR'

Bir diğer yetkili de "Tüm hazırlıklar tamam. Bu artık siyasi bir karar" ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Erdoğan, olası kara harekâtı konusunda son olarak "Güney sınırlarımızın tamamının ülkemiz topraklarına saldırı imkanı bırakmayacak şekilde güvenlik şeridiyle kapatma kararımız bugün her zamankinden daha güçlüdür" demiş, "Gerçekleştirdiğimiz harekatlarla bu şeridin bir kısmını zaten oluşturduk, kalanları da Tel Rıfat, Münbiç ve Ayn El Arab'dan başlayarak gibi çıban başı yerlerden başlayarak adım adım halledeceğiz. Bizim için en uygun olan vakitte karadan da teröristlerin tepesine bineceğiz. Kendimize göre oyun planımız var" ifadelerini kullanmıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar