Akar, Şoygu ile görüştü: 'Suriye ve tahıl koridoru ele alındı'

Akar, Şoygu ile görüştü: 'Suriye ve tahıl koridoru ele alındı'
Türkiye'nin Suriye'ye olası kara harekatının sinyalin verdiği dönemde Türkiye ve Rusya savunma bakanları bugün bir telefon görüşmesi yaptı. Görüşmede Suriye'nin kuzeyindeki durumun ve tahıl koridoru anlaşmasının ele alındığı duyuruldu.

Artı Gerçek- Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Rus mevkidaşı Sergey Şoygu ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Görüşmede uzatılmasına karar verilen tahıl koridoru anlaşması ile Suriye'nin kuzeyindeki güncel durumun ele alındığı açıklandı.

Rusya Savunma Bakanlığı, Türkiye'nin talebi sonucu yapılan görüşmede tarafların, "Suriye’nin kuzeyindeki güncel durumu ve Ukrayna tahılının ülkeden güvenli bir biçimde çıkarılması adına yapılan tahıl koridoru anlaşmasıyla ilgili bazı meseleleri" ele aldığını duyurdu.

AKAR: SALDIRILARA YANIT VERMEYE DEVAM EDECEĞİZ

Anadolu Ajansı'nın aktardığına göre görüşmede Milli Savunma Bakanı Akar ise "Suriye'nin kuzeyinde sağlanan istikrarı bozmaya yönelik artan taciz ve saldırılar ile sivil yerleşim alanları ve vatandaşları hedef alan eylemlere karşı gereken cevabın verildiği ve verilmeye devam edileceğini" söyledi.

Ukrayna konusunda ise Akar'ın küresel gıda krizinin çözümüne katkı sağlayan tahıl koridoru girişiminin uzatılmasındaki katkı ve işbirliğinden duyulan memnuniyeti dile getirdiği açıklandı.

RUSYA, KARA HAREKATI UYARISI YAPMIŞTI

Rusya Dışişleri Sözcüsü Mariya Zaharova son açıklamasında Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine kara harekatı düzenlemesinin "bölgedeki gerilimi artıracağı" uyarısını yapmıştı.

Zaharova "Suriye sorunu konusunda Türk tarafı ile sıkı iletişim içindeyiz. Türkiye’nin, ulusal güvenliğine dönük tehditler konusundaki endişelerini anlıyoruz. Bununla beraber, Suriye topraklarında bir kara harekatı düzenlenmesi sadece bölgede gerilimin tırmanmasına ve burada terörist faaliyetlerin artmasına yol açar" ifadelerini kullanmıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar