Reuters: SDG ile koalisyonun IŞİD karşıtı operasyonları durduruldu

Reuters: SDG ile koalisyonun IŞİD karşıtı operasyonları durduruldu
Reuters ajansı, Türkiye'nin hava saldırıları nedeniyle Suriye Demokratik Güçleri ve IŞİD karşıtı uluslararası koalisyonun ortak terörle mücadele operasyonlarının durdurduğunu duyurdu.

Artı Gerçek - Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDG), Türkiye'nin son günlerdeki hava saldırıları nedeniyle IŞİD karşıtı uluslararası koalisyonla bütün ortak terörle mücadele operasyonlarını durdurduğu belirtildi. Reuters ajansının aktardığına göre SDG sözcüsü, "koalisyon ile tüm koordinasyonun ve ortak terörle mücadele operasyonlarının durdurulduğunu" söyledi. Koalisyon ile SDG'nin düzenli olarak gerçekleştirdiği ortak özel operasyonların tamamının da durdurulduğu belirtildi.

Türkiye'nin Rojava'da kara harekâtı planlarına dair açıklamalarına ABD'den tepki gelmiş, ABD dışişleri ve savunma bakanlıklarından peş peşe yapılan uyarılarda "IŞİD'le mücadelenin zarar görmemesi" vurgusu yer almıştı.

ABD'nin, Türkiye'nin hava saldırıları sonrasında Suriye'nin kuzeydoğusundaki sivil personelini Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin başkenti Erbil'e tahliye ettiği de öne sürülmüştü.

AKAR: BİZİ ANLAMALARI GEREKTİĞİNİ VURGULADIK

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ise ABD'li yetkililerle yaptığı görüşmelerin ardından, kara harekatından kaçınma çağrılarıyla ilgili “Bizi, yani durumu anlamaları gerektiğini vurguladık” dedi. Akar dün, "Son dönemde yapılan görüşmelerde müttefik ülkelere eli kanlı bir terör örgütü olan, sınırlarımıza ve halkımıza saldıran PKK/KCK/YPG'ye, DEAŞ'la mücadele bahanesi dahil her ne sebeple olursa olsun destek olmamaları, teröristlerden ayırt edilmeyi zorlaştıracak kendi bayrak ve kendi üniformalarını kullandırmamaları, bulundukları bölgelerden teröristleri uzak tutmaları ve bir an önce terör örgütleri ile tüm ilişkilerini kesmeleri hatırlatılmakta ve gerekli uyarılar yapılmaktadır” ifadelerini kullandı.

'TEKRAR DEĞERLENDİRMEMİZİ İSTEDİLER'

Akar, ABD'den yapılan "Türkiye'nin Suriye'de yeni bir askeri operasyon düzenlemesine şiddetle karşı olunduğuna" yönelik açıklamalara ilişkin soruya da "Bizden tekrar değerlendirmemizi istediler. Biz de hassasiyetlerimizi, görüş ve düşüncelerimizi anlattık, verilen sözlerin tutulmasını istedik. Bizi, yani durumu anlamaları gerektiğini vurguladık" yanıtını verdi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar