İddia: ABD Rojava'daki sivil personelini Erbil'e tahliye etti

İddia: ABD Rojava'daki sivil personelini Erbil'e tahliye etti
ABD'nin Rojava'daki sivil personelini, Türkiye'nin hava saldırıları sonrasına Erbil'e tahliye ettiği belirtildi.

Artı Gerçek - Türkiye'nin Rojava'daki hava saldırılarında Amerikan personelinin 'doğrudan tehdit altında kaldığının' belirtilmesi sonrasında, Washington'ın sivil çalışanlarını Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin başkenti Erbil'e tahliye ettiği öne sürüldü. Gazeteci Amberin Zaman’ın Al Monitor sitesinde yayımlanan haberine göre ABD, aralarında diplomatların da bulunduğu sivil personelini Rojava'dan Erbil'e tahliye etti.

Haberde, Türkiye'nin Rojava'da Suriye Demokratik Güçleri'ne ait mevzilerin yanı sıra başta petrol tesisleri, elektrik santralları, buğday siloları ve tıbbi tesisler olmak üzere sivil altyapıyı da vurduğu, bu süreçte sivil Amerikan personelinin Erbil'e taşındığı belirtildi.

Al Monitor'a isim vermeden konuşan bir bölge yetkilisi "Amerikalıların şu an Erbil'de olduğunu" doğruladı. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü ise "Genel politikamız doğrultusunda personelin hareketi konusunda yorum yapmıyoruz" derken, "Savunma Bakanlığı'nın da belirttiği gibi, Suriye'deki son hava saldırıları orada çalışan ABD personelinin güvenliğini doğrudan tehdit etti" ifadelerini kullandı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar