Türkiye'ye bir uyarı da İran'dan: Askeri harekât durumu karmaşıklaştırır

Türkiye'ye bir uyarı da İran'dan: Askeri harekât durumu karmaşıklaştırır
Yayınlanma:
A+ A-
İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan'ın, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'yla yaptığı görüşmede Suriye'ye olası kara harekâtına karşı uyarıda bulunduğu belirtildi. Buna göre Abdullahiyan, "askeri operasyonların durumu daha da karmaşıklaştıracağını" söyledi.

Artı Gerçek - Türkiye'nin Rojava'ya düzenlemeyi planladığı kara harekâtına, İran'dan da itiraz geldi. Şam yönetiminin en güçlü bölgesel müttefiki olan Tahran, böyle bir adımın sahadaki durumu daha da karmaşık hale getireceği uyarısı yaptı.

İran Dışişleri Bakanı Emir Abdullahiyan'ın, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile yaptığı telefon görüşmesinde, "Tahran'ın Ankara'nın güvenlik endişelerini anladığını söylediği ama sorunların diyalog yoluyla çözülmesi gerekliliğini vurguladığı" açıklandı.

İran Dışişleri'nden yapılan yazılı açıklamaya göre Abdullahiyan Çavuşoğlu'na, "askeri operasyonların sorunları çözmemekle kalmayıp durumu daha da karmaşıklaştıracağını" söyledi. İranlı bakanın, çözüm için "Ankara ile Şam arasında devam eden güvenlik görüşmelerini işaret ettiği", iki ülke arasında uzlaşı için arabuluculuk teklif ettiği belirtildi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar