Rusya: Türkiye, Suriye’deki ortak devriyelere katılımını kesti ve nedenini açıklamıyor

Rusya: Türkiye, Suriye’deki ortak devriyelere katılımını kesti ve nedenini açıklamıyor
Ankara'dan Rojava'ya kara harekâtı planlarına dair açıklamalar gelmeye devam ederken, Türkiye'nin, 2019'da Rusya'yla yapılan anlaşma çerçevesindeki ortak devriyelere katılmadığı belirtildi. Açıklama Rusya'dan geldi.

Artı Gerçek - Rusya’nın Suriye’deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi, Türkiye’nin son iki haftadır Suriye’deki ortak tatbikatlara katılmadığını belirtti. Sputnik'in aktardığına göre, Rusya’nın Suriye’deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi Başkan Yardımcısı Oleg Yegorov "Türkiye, son iki haftadır ortak devriyelere katılmıyor ve nedenini açıklamıyor" dedi.

'MİLİTANLAR RUS ÜSSÜNE SALDIRI PLANLIYOR’

Yegorov, İdlib'i kontrol eden Hayat Tahrir eş-Şam (eski el Nusra) örgütünün saldırı planladığına dair istihbarat aldıklarını söyledi. Rus yetkili, "Merkezimize gelen bilgiye göre, Hayat Tahrir eş-Şam terör örgütü militanları, insansız hava araçlarını kullanarak Rusya’nın Suriye’deki Hmeymim hava üssüne ve İdlib bölgesinin Curin, Serakab ve Kafer-Nebel yerleşimlerindeki Suriye hükümet güçlerinin mevkilerine saldırı planlıyor” dedi.

Yegerov, militanların İdlib kenti yakınlarında platformlar yaptığını ve buraya, saldırıda kullanılacak insansız hava araçlarını taşıdığını söyledi.

ORTAK DEVRİYE KARARI 2019'DA ALINMIŞTI

22 Ekim 2019'da Soçi'de bir araya gelen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye'nin kuzeydoğusundaki durumun normale döndürülmesine yönelik ortak faaliyetleri öngören bir mutabakat zaptı imzalamıştı.

Belgeye uygun olarak Rus askeri polisi ve Suriyeli birlikler, Türkiye'nin Suriye'de kontrol ettiği bölgelerin sınırına konuşlandırılmıştı. 1 Kasım 2019'da da Rus ve Türk askerleri Fırat'ın doğusunda ortak devriyelere başlamıştı. (Kaynak)

Öne Çıkanlar