ABD Dışişleri'nden Ankara'ya İmamoğlu uyarısı

ABD Dışişleri'nden Ankara'ya İmamoğlu uyarısı
Yayınlanma:
A+ A-
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na verilen cezaya tepkiler sürüyor. Kararı ilk gün eleştiren ABD Dışişleri Sözcüsü Ned Price, yazılı bir açıklamayla Ankara'ya hukukun üstünlüğü uyarısı yaptı: Türkiye halkı, hak ve özgürlüklerini kullanmayı hak ediyor.

Artı Gerçek - İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’na YSK üyelerine 'ahmak' diyerek hakaret ettiği gerekçesiyle verilen hapis ve siyaset yasağına ABD'den bir tepki daha geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası öngören karardan 'derin rahatsızlık ve hayal kırıklığı' duyduklarını yineleyerek, "Bu ceza insan hakları, temel özgürlükler ve hukukun üstünlüğü ile bağdaşmıyor" dedi.

'TERÖRE DESTEK SUÇLAMALARININ KAPSAMI AŞIRI GENİŞ'

Yazılı açıklama yapan Price, "Türkiye'de sivil toplumun, medyanın, siyaset ve iş dünyası liderlerinin yargı yoluyla taciz edilmesinin sürmesinden dolayı derinden endişeliyiz. Buna, uzun süreli tutuklu yargılamalar, teröre destek verildiği yönünde aşırı geniş kapsamlı iddialar ve hakaret davaları da dahil" ifadelerini kullandı.

ANAYASA, ULUSLARARASI HUKUK VE AGİT VURGUSU

Price, "Türkiye halkı, insan haklarını ve temel özgürlüklerini cezalandırma korkusu olmadan kullanma kabiliyetini hak ediyor. İfade özgürlüğü, barışçı toplanma ve örgütlenme haklarının kullanılması, Türkiye'nin anayasasında, uluslararası hukuk çerçevesindeki yükümlülüklerinde ve AGİT'e taahhütlerinde güvence altına alınmıştır" dedi.

HÜKÜMETE ÇAĞRI

ABD Dışişleri Sözcüsü, açıklamasına Ankara'ya çağrı yaparak son verdi: "Hükümete, 'hakaret' yasaları çerçevesindeki kovuşturmalara son verme ve açık kamusal tartışma ortamının garanti altına alınması dahil, tüm Türkiye vatandaşlarının hak ve özgürlüklerine saygı gösterme çağrısında bulunuyoruz."

Price, İmamoğlu hakkındaki kararın açıklanmasının hemen ardından da, Ankara'ya temel özgürlüklere saygı gösterme, söz konusu davayı hızla adil bir çözüme kavuşturma çağrısında bulunmuştu. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar