ABD, Güney Kore ve Japonya ortak tatbikat yaptı

ABD, Güney Kore ve Japonya ortak tatbikat yaptı
Yayınlanma:
A+ A-
ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris’in Güney Kore’yi ziyaretinin ardından gerçekleşen tatbikat bölgede ABD’nin müttefikleriyle askeri iş birliğini pekiştirmekte olduğunu gösteriyor.

Kuzey Kore’nin geçtiğimiz günlerde ABD ve Güney Kore donanmalarının ortak tatbikatına cevap olarak gerçekleştirdiği füze denemelerinin ardından, Asya-Pasifik’te yeni bir tatbikat yapıldı.

5 yıl sonra ilk kez ABD, Güney Kore ve Japonya donanmalarının katılımıyla gerçekleştirilen ortak tatbikatta, 3 donanmanın denizaltılara karşı mukavemeti test edildi.

Güney Kore donanmasından yapılan açıklamaya göre, bir gün sürecek olan üçlü tatbikat Kuzey Kore’nin denizaltılardan füze fırlatma kabiliyetine karşı alınacak tedbirleri geliştirmeyi amaçlıyor.

Kuzey Kore son olarak nükleer enerji ile çalışan denizaltı da dahil olmak üzere, denizaltılardan sofistike füze sistemlerini ateşleme kabiliyetleri konusunda önemli ilerlemeler kaydetmişti.

Söz konusu tatbikat aynı zamanda, ABD ve Japonya arasında ticari anlaşmazlıklar sebebiyle yıpranan ilişkileri tamir etme yolunda bir ilk adım olarak da değerlendiriliyor.

ABD ASYA-PASİFİK’TE ÇİN’İ ÇEVRELEME POLİTİKASINA DEVAM EDİYOR

ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris, Perşembe günü Güney Kore’ye gerçekleştirdiği ziyarette Asyalı müttefiklerine "tam destek" sağlamaya devam edeceklerini açıklamıştı.

Uzmanlar, ABD’nin Güney Kore kadar Japonya’yı da Asya-Pasifik’teki denkleme dahil ediyor olmasının Çin ile yaşanan gerilimlerin bir sonucu olduğu görüşünde. Geçtiğimiz günlerde, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Çin’in tüm itirazlarına rağmen Tayvan’a gitmesi üzerine başlayan gerginlik, bölgede bir savaşın tetiklenebileceği endişelerini beraberinde getirmiş, Çin Pasifik’te bir dizi askeri tatbikat düzenlemişti. (AP)