ABD istihbaratı: Gazeteci Dugina suikastından Ukrayna hükümeti unsurları sorumlu

ABD istihbaratı: Gazeteci Dugina suikastından Ukrayna hükümeti unsurları sorumlu
Yayınlanma:
A+ A-
ABD'nin önde gelen gazetesi New York Times, ABD istihbaratının, Rus milliyetçisi gazeteci Darya Dugina'nın suikastının arkasında "Ukrayna hükümetine bağlı unsurların" olduğunu düşündüğünü duyurdu.

Artı Gerçek - ABD istihbaratı ağustos ayında Rusya'nın başkenti Moskova yakınlarında aracına bomba konularak öldürülen Rus gazeteci Darya Dugina'nın suikast emrini "Ukrayna hükümetine bağlı unsurların" verdiğini düşünüyor.

29 yaşındaki Dugina, Rus lider Vladimir Putin'e yakınlığıyla bilinen aşırı milliyetçi siyaset bilimci ve stratejist Aleksandr Dugin'in kızıydı. Babası Dugin gibi Dugina da milliyetçi görüşleriyle tanınıyor ve resmi Rus medyasında Ukrayna savaşına destek verdiği görüşlerini ifade ediyordu.

Dugin'in suikast günü son dakikada bir başka araçla seyahat etmeye karar verdiği ve saldırıdan bu sayede kurtulduğu açıklanmış, bu da asıl hedefin Dugin olduğu yönünde yorumlara yol açmıştı.

New York Times'ın haberine göre, ABD istihbaratı yetkilileri suikast emrini "Ukrayna hükümetine bağlı bazı unsurların" yaptığını değerlendirdiklerini söyledi.

Gazeteye konuşan adı açıklanmayan yetkililer bunu hangi hükümet biriminin yaptığı yada ölüm emrinin Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy'nin yetkilendirmesiyle yapılıp yapılmadığı konusunda ise yorum yapmadı.

ABD istihbarat kaynakları konu hakkında geçen hafta ABD hükümetine bilgi verdiklerini de duyurdu.

ZELENSKİY'NİN DANIŞMANI SUİKAST SUÇLAMASINI REDDETTİ

Ukrayna hükümeti daha önce suikastla ilgisi olmadığını iddia etmişti.

ABD istihbaratının son değerlendirmesi hakkında NYT'nin yorum istediği Zelenskiy'nin danışmanı Mihaylo Podolyak suçlamayı tekrar reddetti.

Podolyak "Bir ülkede veya başka bir ülkede savaş sırasında herhangi bir cinayetin beraberinde bir tür pratik önem taşıması gerektiğinin altını tekrar çizeceğim. Taktik veya stratejik bazı özel amaçları yerine getirmelidir. Dugina gibi biri, Ukrayna için taktik veya stratejik bir hedef değil.” dedi.

Washington'ın suikast hakkında önceden bilgi olmadığını söyleyen ABD'li istihbarat yetkilileri, Ukrayna hükümetinde Zelenskiy'nin ofisi, ordu yetkilileri ve güvenlik birimlerinin arasında olduğu güç merkezlerinde "bir rekabet olduğunu" vurgulayarak bu nedenle Ukrayna hükümetinin bazı birimlerinin suikasttan haberi olmayabileceği görüşünü ortaya attı.

New York Times haberinde ayrıca Rusya'nın suikasta belirli bir yanıt vermediğini ancak benzer saldırıların Rusya'nın üst düzey Ukraynalı yetkililere yönelik saldırılara yol açmasından Washington'ın endişe duyduğunun da altını çizdi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar