ABD: İsveç, Finlandiya ve Türkiye anlaşmazlıkları kendi arasında çözmeli

ABD: İsveç, Finlandiya ve Türkiye anlaşmazlıkları kendi arasında çözmeli
Yayınlanma:
A+ A-
John Kirby, İsveç, Finlandiya ve Türkiye arasındaki görüşmelerle ilgili açıklamasında anlaşmazlıkların bu üç ülke arasında çözülmesi gerektiğini söyledi.

Artı Gerçek - Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya üyeliklerini güçlü bir biçimde desteklediklerini ancak diğer taraftan Türkiye ile yaşanan anlaşmazlıkların bu üç ülke arasında halledilmesi gerektiğini söyledi.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre Kirby, Türkiye'nin İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyelikleri konusundaki endişelerinin farkında olduklarını söyleyerek, bu husustaki müzakerelerin sürdürülmesi gerektiğinin altını çizdi.

UKRAYNA'NIN F-16 TALEBİ

Ukrayna'nın F-16 taleplerine ilişkin bir soruya ise Kirby, Ukraynalıların kendilerini savunmak için böyle bir taleplerinin bulunmasının sürpriz olmadığını ifade etti. "Onları bu konuda suçlayamazsınız." diyen Kirby, yeni bir yardıma ilişkin duyuracak bir bilginin olmadığını söyledi.

Kirby ABD Başkanı Joe Biden'ın Rusya-Ukrayna savaşının yıl dönümü 24 Şubat'ta Ukrayna'yı ziyaret edebileceğine ilişkin haberlerle ilgili ise Başkan'ın ziyaret takvimiyle ilgili bilgi veremeyeceğini aktardı.

ABD Kongresi'nde dün düzenlenen Rusya-Ukrayna oturumunda, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği ve Türkiye'ye F-16 satışı da konuşulmuş, ABD Dışişleri yetkilisi Victoria Nuland, Ankara'nın üyeliklere onay vermesinin satışı kolaylaştıracağını söylemişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar