ABD Kongresi'nde F-16'lar için Türkiye'ye İsveç baskısı

ABD Kongresi'nde F-16'lar için Türkiye'ye İsveç baskısı
Yayınlanma:
A+ A-
ABD Kongresi'nde dün düzenlenen Rusya-Ukrayna oturumunda, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği ve Türkiye'ye F-16 satışı da konuşuldu. ABD Dışişleri yetkilisi Victoria Nuland, Ankara'nın üyeliklere onay vermesinin satışı kolaylaştıracağını söyledi.

Artı Gerçek - İsveç ve Finlandiya'nın Türkiye ile yürüttükleri NATO üyeliği müzakerelerinin fiilen askıya alındığı bir dönemde, ABD Kongresi'nden Ankara'ya F-16 satışının bu üyeliklerle ilişkilendirilmesi yönünde sesler yükseliyor. Demokrat Senatör Jeanne Shaheen, Türkiye'ye F-16 satışına destek vermek için İsveç ve Finlandiya'ya NATO onayı verilmesini istedi. ABD Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşler Müsteşarı Victoria Nuland da, F-16'lar için Ankara'ya NATO mesajı verdi.

Söz konusu açıklamalar, ABD Senatosu Dış İlişkiler Komisyonu'ndaki "Rusya'nın Saldırganlığıyla Mücadele: Ukrayna ve Ötesi" adlı oturumda geldi. VOA Türkçe'nin haberine göre, Nuland'ın senatörlerin sorularını yanıtladığı oturumda Demokrat Senatör Shaheen, Türkiye'nin F-16 satın almasına, iki kuzey Avrupa ülkesinin NATO üyeliği Türkiye’nin meclisi tarafından onaylanmadıkça karşı çıkacağını belirtti.

'ERDOĞAN İÇ SİYASET İÇİN KULLANIYOR'

Shaheen, İsveç'in NATO üyeliği konusunda Türkiye'nin kaygılarını gidermek için istekli şekilde çalıştığını belirtti. Ancak "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuyu iç siyasetteki çıkarları için kullanıyor göründüğü" görüşünü dile getiren Shaheen, bu durumun NATO'nun çıkarlarına ve Ukrayna'nın Rusya’yla savaşına destek için ABD'nin ihtiyaç duyduğu güvenlik mutabakatına da aykırı olduğunu savundu.

NULAND: KONGRE'NİN DESTEĞİNE İHTİYACIMIZ OLDUĞUNU BİLİYORLAR

Nuland da Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliğine hazır olduğu konusunda hemfikir olduklarını belirterek, Macaristan ve Türkiye dışında tüm NATO müttefiklerinin iki ülkenin NATO üyeliğini onayladıklarını hatırlattı. "Bu durum Türkiye ile her diyaloğumuzda gündeme geliyor" diyen Nuland, İsveç'in Türkiye ile bir yol haritası hazırladığını ve buradaki kriterlerin birçoğunu karşıladıklarını, daha fazlası için de çalışmaya devam ettiklerini belirtti.

Nuland, "Müttefiklerimiz olarak ihtiyaç duyduklarını düşündüğümüz güvenlik desteğini onlara verebilmek için Kongre'nin desteğine ihtiyacımız olduğunu Türk müttefiklerimize de belirttik" dedi. Nuland, Ankara'nın İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğine onay vermesinin, Türkiye'nin F-16 satın almasına ABD Kongresi'nde daha sıcak bakılmasını muhtemel kılacağı mesajını verdiklerini kaydetti.

ABD DIŞİŞLERİ SÖZCÜSÜ: 'İKİ KONU BİRBİRİNDEN AYRI'

Nuland'ın bu açıklamaları ABD Dışişleri Bakanlığı'nın günlük basın brifinginde soruldu. Sözcü Yardımcısı Vedant Patel, Kongre'de bu satışa muhalefet sürerken Nuland'ın sözlerinin Ankara tarafından ''dostça bir öneri'' olarak yorumlanmasının nasıl beklendiği sorusuna, bugünkü oturumu izlemediğini ancak genel olarak yürütmenin, Başkanı Joe Biden'ın ve bakanlığın F-16'lar konusunda çok net olduğu yanıtını verdi.

Kongre'nin görüşlerini de memnuniyetle karşıladıklarını kaydeden Patel, ''Ancak Türkiye'nin önemli bir NATO müttefiki olduğu ve NATO sistemi içerisinde güvenlik operasyonelliği konusunda desteğimizin devam edeceği konusunda da net olduk. Dolayısıyla bu konuda net olmaya devam edeceğiz. Yani bu iki konu (F-16lar ile İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya kabulü) birbirinden ayrı olmaya devam edecek; herhangi bir karşılıklılık söz konusu değil'' dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, geçen hafta gerçekleştirdiği Washington ziyaretinde F-16 satışının İsveç ve Finlandiya'nın üyelikleri ile ilişkilendirmemesi talebinde bulunmuştu. (Kaynak)

Öne Çıkanlar