ABD, Körfez'de İran'a karşı yaptığı askeri yığınağı sürdürüyor: Bir destroyer ve F-35'ler bölgeye gidecek

ABD, Körfez'de İran'a karşı yaptığı askeri yığınağı sürdürüyor: Bir destroyer ve F-35'ler bölgeye gidecek
Yayınlanma:
A+ A-
ABD Donanması, İran'ın Hürmüz Boğazı'ndan geçen petrol tankerlerine 'el koyma' kararları ve tacizleri sonrasında bölgedeki askeri varlığını artırmaya devam ediyor. Pentagon, bir destroyer ve bir dizi F-35 savaş uçağının bölgeye gideceğini duyurdu.

Artı Gerçek - ABD, İran'ın ticari gemilere el koyma girişimlerinin ardından bölgedeki deniz ticaretinin güvenliğini artırma gerekçesiyle Hürmüz Boğazı ve Umman Körfezi'ne askeri yığınağı sürdürüyor. Son konuşlandırmalar, İran'ın bu ay boğaz yakınlarında iki petrol tankerini ele geçirmeye çalışmasının ve bunlardan birine ateş açmasının ardından geldi.

'AMAÇ ABD ORDUSUNUN GÖRÜNÜRLÜĞÜNÜ ARTIRMAK'

Pentagon dün yaptığı açıklamada bir destroyer olan USS Thomas Hudner destroyeri ve bir dizi F-35 savaş uçağının bölgeye gideceğini duyurdu. Hudner, daha önce de Kızıldeniz'de konuşluydu. Uçakların su yolundan geçen ticari gemilere hava koruması sağlaması ve İran'a karşı caydırıcı bir unsur olarak ABD ordusunun bölgedeki görünürlüğünü artırması amaçlanıyor.

Pentagon sözcüsü Sabrina Singh, gemi ve uçakların bölgede ne kadar süre kalacağının belli olmadığını söyledi. Singh, "Devam eden tehdit sebebiyle, ortaklarımız ve müttefiklerimizle koordinasyon hâlinde, boğaz ve çevreleyen sulardaki varlığımızı ve izleme kabiliyetimizi artırıyoruz" dedi. ABD'li yetkililer geçen hafta bölgeye F-16'ların konuşlandırıldığını ve İran'ın faaliyetlerine karşılık olarak yaklaşık iki haftadır A-10 saldırı uçaklarının konuşlu bulunduğunu duyurmuştu.

DÜNYA PETROL ARZININ BEŞTE BİRİ BÖLGEDEN GEÇİYOR

ABD donanması bu ay yaşanan her iki olayda da güdümlü füze destroyeri USS McFaul olay yerine ulaştığında İran donanma gemilerinin geri çekildiğini söyledi. Donanma, McFaul'un nakliye yollarını korumaya devam etmek üzere Körfez bölgesinde görev yapmaya devam edeceğini duyurdu. Dünyanın ham petrol ve petrol ürünleri arzının yaklaşık beşte biri İran ile Umman arasındaki geçiş noktası olan Hürmüz Boğazı'ndan yapılıyor. ABD daha önce, İran'ın son iki yılda Hürmüz Boğazı'nda en az beş petrol tankerine el koyduğunu en az bir düzine tankeri de taciz ettiğini duyurmuştu. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar