ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Türkiye'yi ve Suriye sınırını ziyaret edecek

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Türkiye'yi ve Suriye sınırını ziyaret edecek
Yayınlanma:
Güncelleme: 02 Haziran 2021 15:12
A+ A-
Amerika Birleşik Devletleri'nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Linda Thomas Greenfield bugünden başlayarak 4 Haziran'a kadar Türkiye'de ve Suriye sınırında temaslarda bulunacak.

Bugün Türkiye'ye gelen Büyükelçi Greenfield Türkiye ziyareti sırasında üst düzey yetkililerle bir araya gelecek. Ardından da Greenfield Suriye sınırını ziyaret edecek.

ABD'li Büyükelçi'nin ziyareti, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde görüşülecek olan ve Washington ile Moskova arasında yeni bir gerginliğe neden olması beklenen 'sınır ötesi insani yardım faaliyetlerinin genişletilmesi' toplantısının öncesine denk geliyor.

Euronews Türkçe'de yer alan habere göre Suriyeli mültecilerle bir araya gelecek Greenfield, ziyareti sırasında, Suriyeli mültecilere daha fazla uluslararası insani yardım yapılması ve sınır ötesi yardımların devam edebilmesi için daha fazla sınır kapısı açılması gerektiğine dikkati çekecek. Amerikalı bir yetkili, Greenfield 'ABD'nin Suriye'ye insani erişim için güçlü desteğini ve Suriye halkına olan bağlılığını aktaracağını' dile getirdi.

Aynı yetkili, "Sınır ötesi insani faaliyet mekanizması yoluyla hayat kurtaran yardım sağlamaya devam etmekten daha acil bir şey olamaz. Bu daha önemli ve daha vahim hale geldi." değerlendirmesinde bulundu.

BM Güvenlik Konseyi'nin 15 üyesinin kararı ile 2014 yılında Suriye'ye Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi’nin eşgüdümündeki 4 noktadan sınır ötesi yardım faaliyetleri başlatılmıştı. Ancak Rusya ve Çin geçen yıl, Suriye'de yaklaşık 3 milyon kişiye BM yardımlarının gönderilmesine imkan tanıyan mekanizmanın yenilenmesini veto etmişti.

Suriye'ye, mevcut BMGK kararı doğrultusunda sadece Türkiye üzerinden 2 sınır kapısından, Öncüpınar karşısındaki Babüsselame ve Cilvegözü karşısındaki Babülhava'dan uluslararası yardımlar yapılıyordu.

İnsani faaliyetlere yönelik karar, 10 Temmuz 2021’de sona eriyor.