ABD’nin gizli dinleme faaliyetlerini ortaya çıkaran Snowden'a Rusya vatandaşlığı verildi

ABD’nin gizli dinleme faaliyetlerini ortaya çıkaran Snowden'a Rusya vatandaşlığı verildi
Yayınlanma:
A+ A-
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD'nin kamu aleyhine faaliyetlerini deşifre eden ve 2013'ten bu yana Rusya'da ikamet eden Edward Snowden'a Rusya vatandaşlığı verdi.

Fotoğraf: East News/ CAP/FB, Capital Pictures

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD'nin kamu aleyhine faaliyetlerini deşifre ederek büyük yankı uyandıran 21 Haziran 1983 doğumlu ABD vatandaşı Edward Snowden'a Rusya vatandaşlığı verdi. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Snowden'a Rusya vatandaşlığının eski NSA çalışanının talebi üzerine verildiğini belirtti.

'KISMİ SEFERBERLİĞE TABİ DEĞİL'

Snowden avukatı Anatoliy Kuçerena ise, müvekkilinin Rusya'da ilan edilen kısmi seferberliğe tabi olmadığını açıkladı. Kuçerena, Snowden'in Rusya ordusunda görev yapmadığının ve askeri deneyime sahip olmadığının altını çizerek bundan dolayı kısmi seferberlik uygulaması kapsamında yer almadığını ifade etti. Kuçerena, Snowden'in ardından eşinin de Rusya vatandaşlığı için başvuracağını söyledi.

Sputnik'te yer alan habere göre; 2017 yılında Putin, Oliver Stone’un ‘Putin Röportajları’ (The Putin Interviews) adlı belgeselinde Snowden hakkındaki açıklamalar yapmıştı.

Snowden’a ilk başta destek vermek istemediklerini söyleyen Putin, "Snowden’a hakkını teslim etmemiz gerekir, bize bilgi vermeyi planlamıyordu. Ortak mücadele çağrısı yaptı. O dönemde buna hazır olmadığımız ortaya çıktı. Birçok kişiyi — belki sizi de — hayal kırıklığına uğratacağım ama bunun bize uygun olmadığını söyledim. ABD’yle ilişkiler zaten zor durumdaydı, daha fazla zorluğa ihtiyacımız yoktu. Snowden’la ilk temaslar Çin’de başladı. Daha sonra bana Snowden’ın Moskova uçağında olduğunu ve buradan Latin Amerika’ya geçeceği bildirildi. Ancak Snowden’in uçmayı planladığı ülkelerin kendisini kabul etmediği ortaya çıktı ve böylece Moskova’daki havalimanının transit yolcular bölümüne geldi. Bir süre transit yolcular bölümünden kaldığını anımsatan ve daha sonra kendisine sığınma hakkı verdik" demişti.

Putin, "Snowden bir hain değil. Ülkesinin çıkarlarına ihanet etmedi, başka bir ülkeye bilgi sızdırmadı" ifadelerini kullanmıştı.

Öne Çıkanlar