ABD'den Kuzey Akım 2'deki sızıntıya dair açıklama: Sabotaj kimsenin çıkarına olmaz

ABD'den Kuzey Akım 2'deki sızıntıya dair açıklama: Sabotaj kimsenin çıkarına olmaz
Kuzey Akım 2 hattından birinde ciddi basınç kaybı ve Danimarka karasularında sızıntı tespit edilmesinin ardından ABD’den sabotaj şüphelerine ilişkin açıklama geldi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken Avrupa ve Rusya arasında gaz tedariki konusunda sıkıntıların olduğu bir dönemde Kuzey Akım doğalgaz boru hatlarına saldırı veya sabotaj eylemlerinin gaz sızıntılarına neden olmasının kimsenin çıkarına olmayacağını söyledi.

Batılı ülkelerin Rusya'ya Ukrayna işgali nedeniyle uyguladığı yaptırımlardan sonra Moskova'nın Avrupa'ya doğalgaz tedarikini kesmesinin ardından hem Moskova hem de Batı Avrupa başkentleri, gaz sızıntıları konusundaki endişelerini dile getiriyor.

VOA'da yer alan habere göre boru hattı projesinin arkasındaki şirketlerden Nord Stream AG dün yaptığı açıklamada Kuzey Akım 2'nin iki hattından birinde ciddi bir basınç kaybının meydana gelmesinin ve Danimarka karasularında bir sızıntının tespit edilmesinin ardından, Kuzey Akım 1’de de benzer bir durum gözlemlendiğini belirtmişti. Açıklamada her iki boru hattında keskin bir basınç düşüşü kaydedildiği ifade edilmişti.

Alman hükümeti, Kuzey Akım 1 ve 2 doğal gaz boru hatlarının iki ayağında da basıncın düşmesine saldırıların neden olabileceğinden şüpheleniyor. Alman basınında çıkan haberlere göre de, Alman hükümeti ilk değerlendirmeler sonrasında hatta yönelik gaz akımını durdurmayı hedefleyen saldırılar olduğunu tahmin ediyor.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, "Bunun bir saldırı veya bir tür sabotaj sonucu olabileceğini gösteren raporlar var ancak bunlar ilk raporlar ve henüz bunu doğrulamadık. Ama eğer doğrulanırsa, bunun kimsenin çıkarına olmayacağı açıktır" dedi.

Beyaz Saray, ABD'nin bu konuda soruşturma yürüten Avrupalı ortaklarına destek sağlamaya hazır olduğunu söyledi.

Blinken, sızıntıların Avrupa'nın enerji direnci üzerinde önemli bir etkisi olmayacağını ekledi ve Washington'un kısa ve uzun vadede Avrupa’da enerji güvenliği sorununu çözmek için çalıştığını yineledi.

AB KOMİSYONU BAŞKANI DA ‘SABOTAJ’ DEDİ

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen de Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda olayı 'sabotaj' olarak niteledi. Ursula von der Leyen mesajında, "Şimdi olanları araştırmak, olaylar ve neden olduğu hakkında tam netlik elde etmek çok önemli. Aktif Avrupa enerji altyapısının kasıtlı olarak kesintiye uğraması kabul edilemez ve mümkün olan en güçlü müdahaleye yol açacaktır" ifadesini kullandı.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar