Kremlin: Ukrayna'nın doğusundaki 4 bölge yarın Rusya'ya bağlanacak

Kremlin: Ukrayna'nın doğusundaki 4 bölge yarın Rusya'ya bağlanacak
Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, "30 Eylül'de yeni bölgelerin Rusya'ya katılmasına ilişkin Kremlin'de imza töreni düzenlenecek" dedi.

Ukrayna'nın doğusundaki 4 bölgede (Donetsk ve Lugansk'taki fiili bağımsız halk cumhuriyetleri ve Zaporijya ve Herson'da kurulan Rus idari-askeri birimler)  yapılan referandumlarda Rusya'ya bağlanma kararı çıktığının açıklanmasının ardından Rusya bu bölgeleri resmi olarak ilhaka hazırlanıyor. 

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, "30 Eylül'de yeni bölgelerin Rusya'ya katılmasına ilişkin Kremlin'de imza töreni düzenlenecek" ifadesini kullandı

Peskov, bu sözlerinin yanı sıra anlaşmanın detayları hakkında da bilgi verdi.

Referandumların gerçekleştiği Donbas bölgesindeki Donetsk ve Lugansk ile Herson ve Zaporijya'nın Rusya’ya bağlanmasına ilişkin anlaşmaların imzalanacağı törenin yarın Moskova saatiyle 15.00’te Kremlin Sarayı’nda gerçekleştirileceğini duyurdu.

İmza törenine Vladimir Putin'in de katılacağını ve bir konuşma yapacağını aktardı.

Moskova'daki Kızıl Meydan'da kurulan dev ekranların yer aldığı bir sahne kuruldu. Meydandaki billboardlara " "Donetsk, Lugansk, Zaporijya, Herson- Rusya!" yazılı afişler asıldı.

Ukrayna'da  Donetsk, Luhansk ve Herson birimlerinin liderleri referandumların 27 Eylül'de sonlanması ve sonuçların katılım yönünde olduğunu duyurmalarının ardından Rusya'ya bağlanmak için geçtiğimiz günlerde resmi bir başvuruda bulunmuştu.

Uluslararası gözlemcilerin bulunmadığı oy kullanma işlemlerinin ardından bölgelerdeki  seçim komisyonlarının açıkladığı verilere göre, Donetsk Halk Cumhuriyeti'ndeki referanduma katılanların yüzde 99,2'si, Lugansk Halk Cumhuriyeti'ndeki referandumda ise katılımcıların yüzde 98,4'ü Rusya'ya katılmak için oy verdi.

 Zaporijya'daki yetkililer yüzde 93,1'in, Herson'daki yetkililer de katılımcıların yüzde 87,05'inin Rusya'ya katılma yönünde oy kullandığını duyurmuştu.

ABD başta olmak üzere Batı bloğu ve Türkiye referandumları tanımayacağını bildirmişti.

Birleşmiş Milletler (BM) de bu referandumların uluslararası hukuka "aykırı" ve "yasa dışı" olduğunu açıklamıştı.

 

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar