ABD Savunma Bakanı'ndan NATO açıklaması: Türkiye'yi İsveç'in katılımını onaylamaya teşvik ediyoruz

ABD Savunma Bakanı'ndan NATO açıklaması: Türkiye'yi İsveç'in katılımını onaylamaya teşvik ediyoruz
ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin İsveç'i ziyaret etti. İsveçli mevkidaşı Jonson ile basın toplantısı yapan Austin, Macaristan ve Türkiye'ye İsveç'in NATO'ya katılım talebini Temmuz ayındaki zirveden önce onaylamaları çağrısı yaptı.

Artı Gerçek - İsveç'i ziyaret eden ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin burada yaptığı açıklamada Finlandiya'nın ardından İsveç'in de NATO'ya katılım talebinin bir an önce Türkiye ve Macaristan tarafından onaylanmasını istedi. İsveçli mevkidaşı Pal Jonson ile birlikte basın toplantısı düzenleyen ABD Savunma Bakanı Austin, İsveç'in Temmuz ayında Litvanya'nın başkenti Vilnius'ta yapılacak NATO zirvesinden önce ittifaka kabul edilmesi çağrısı yaptı.

'TEMMUZDAKİ ZİRVEDEN ÖNCE GERÇEKLEŞMESİNİ DÖRT GÖZLE BEKLİYORUZ'

Austin "İsveç'i yakında 32'inci NATO üyesi olarak karşılamayı dört gözle bekliyoruz. Açık olmak gerekirse, bunun Temmuz'daki zirveden önce gerçekleşmesini dört gözle bekliyoruz. Müttefiklerimiz Türkiye ve Macaristan'ı İsveç'in katılımını mümkün olan en kısa sürede onaylamaya teşvik ediyoruz" dedi. İsveç Savunma Bakanı Jonson da yaptığı açıklamada NATO'nun Temmuz ayında planlanan Vilnius zirvesini düzenlediğinde ülkesinin NATO üyesi olacağından umutlu olduğunu söyledi.

Jonson, “ABD’li Bakan Austin, İsveç’in temmuzdaki NATO Zirvesi'ne kadar NATO’ya katılmasının hedeflendiğinden bahsetti. Bunun gerçekleşebileceğinden ne kadar eminsiniz?” sorusuna verdiği yanıtta “Vilnius Zirvesi’ne kadar NATO'ya katılabileceğimiz konusunda umutluyum. Vilnius Zirvesi'nin ittifaklar için çok önemli bir an olacağını düşünüyorum. İttifak, bölgesel planlardan kuvvet kabiliyetlerine ve yeni komuta kontrol yapılarına kadar her şeyiyle caydırıcılık ve savunma konusunda faaliyetlerini artırıyor" dedi. Vilnius'taki NATO zirvesi, 11-12 Temmuz'da yapılacak.

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson da dün İsveç'in NATO'ya girebilmesinin Türkiye'nin kararına bağlı olduğunu söylemişti. Türkiye'nin, İsveç'in NATO üyeliğini onaylamamasını sorumuzca bir hareket olarak görmediklerini belirten Kristersson, "Çünkü 1 Haziran'da yürürlüğe girecek bir terör kanunu var, işte o zaman Türkiye'ye verdiğimiz sözleri yerine getirmiş olacağız" demişti.

İSVEÇ SON YILLARIN EN BÜYÜK ASKERİ TATBİKATINI YAPIYOR

ABD savunma bakanının ziyareti, İsveç'in 25 yılı aşkın süredir düzenlediği en büyük askeri tatbikatı olan "Aurora 23" ile aynı zamana denk geldi. Tatbikata yaklaşık 700 ABD deniz piyadesinin yanı sıra İngiltere, Finlandiya, Polonya, Norveç, Estonya, Letonya, Litvanya, Ukrayna, Danimarka, Avusturya, Almanya ve Fransa'dan birlikler katılacak. Toplamda yaklaşık 26 bin askeri personel, İsveç çevresinde karada, denizde ve havada tatbikatlara katılacak.

Finlandiya ile birlikte İsveç, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırmasının ardından geçen yıl mayıs ayında NATO'ya katılmak için başvurmuştu. Finlandiya Türkiye ve Macaristan'ın engellerini kaldırmasının ardından bu ayın başlarında ittifakın otuz birinci üyesi olmuştu. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar