ABD'de yıkım ve sele yol açan Ian Kasırgası'nda bilanço artıyor: En az 10 kişi öldü

ABD'de yıkım ve sele yol açan Ian Kasırgası'nda bilanço artıyor: En az 10 kişi öldü
Yayınlanma:
Güncelleme: 30 Eylül 2022 13:58
A+ A-
Küba'nın ardından ABD'nin Florida eyaletine ulaşan Ian Kasırgası büyük yıkım ve sellere neden oldu. Kasırga nedeniyle en az 10 kişi öldü, mahsur kalan 500'den fazla kişi ise kurtarıldı.

Yetkililer Ian Kasırgası'nın büyük yıkım getirdiği Florida'da en az 10 kişinin öldüğünü ancak bu sayının devam eden arama kurtarma çalışmaları sonrasında artabileceğini duyurdu.

Ölümlerin çoğu şu anda tropikal fırtına dönüşen kasırganın çok sert rüzgarlarla vurduğu Charlotte County'de yaşandı.

'FLORİDA TARİHİNDEKİ EN ÖLÜMCÜL FIRTINA'

ABD Başkanı Joe Biden Florida'yı vuran ve etkisini hala sürdüren Ian Kasırgası'nın, eyalet tarihindeki en ölümcül fırtına olabileceğini söyledi.

 Washington DC'deki Federal Acil Durum Yönetim Ajansı (FEMA) binasını ziyaret eden Biden, "Kasırga dün karaya vurdu ve Florida'da ilerlemeye devam ediyor. Bu, Florida tarihindeki en ölümcül fırtına olabilir. Sayılar henüz net değil, ama azımsanmayacak sayıda ölüm olduğunu duyuyoruz." dedi.

Joe Biden, halka, kasırga ile ilgili yetkililerin uyarılarına uyma ve gerçekten zorunlu olmadıkça dışarı çıkmaması çağrısı yaparken, petrol şirketlerine de "kasırgayı akaryakıt fiyatlarını artırmak için bahane olarak kullanmayın" uyarısında bulundu.

Şartlar el verdiğinde Florida'yı ziyaret edeceğini kaydeden Biden, Fiona Kasırgası'ndan etkilenen Porto Riko'yu da unutmadıklarını ve buraya da bir seyahat planladığını aktardı.

ABD'ye bağlı Porto Riko'yu 18 Eylül'de vuran kasırga nedeniyle hala 200 binden fazla hanenin elektriğinin kesik olduğu belirtiliyor. 

Florida kıyılarını 5. Kategori kasırga olarak vuran Ian, karada hız kaybetmiş ve tropikal fırtına statüsüne düşmüştü. 

Fıırtına şu anda ABD'nin Kuzey ve Güney Carolina eyaletlerine doğru ilerliyor. 

HALA 2,2 MİLYON KİŞİNİN ELEKTRİĞİ KESİK

Kasırga nedeniyle önceki gün yaşanan elektrik kesintisi de sürüyor. 2,2 milyon hane ve işyerine elektrik sağlanamadığı açıklandı.

Florida Acil Durum Yönetimi Departmanından yapılan açıklamada, Lee ve Charlotte ilçelerinde kasırga nedeniyle mahsur kalan 500'ün üzerinde kişinin kurtarılarak polis ve askerlerin de yardımıyla güvenli bölgeye tahliye edildiği bilgisi paylaşıldı.

Florida Valisi Ron DeSantis, Sanibel Adası'na ulaşımın sağlandığı köprünün çöktüğü bilgisini verdiği açıklamasında, hasarın boyutunu anlatmak için İncil'de yer alan felaket ile ilgili bölümlere atıf yaptı.

Lee İlçe Şerifi Carmine Marceno da yaptıkları helikopter turlarıyla kasırganın oluşturduğu yıkımın büyüklüğünün daha kolay anlaşıldığını ifade ederek, "Özellikle Fort Myers sahiline baktığınızda onu tarif edecek bir kelime yok." dedi.

TEKNELER KARAYA VURDU

Ian'ın etkili olduğu bölgelerde arama kurtarma çalışmaları devam ederken, dalgaların sürüklediği yüzlerce teknenin karaya vurduğu, kasırganın bazı tekne ve botları otoyola kadar taşıdığı, bataklık bölgelerindeki timsahların otoyola çıktığı görüldü.

Devrilen elektrik direkleri nedeniyle yollara saçılan kablolar tehlike oluştururken Çevre Koruma Departmanı yetkilileri, eyaletteki bir düzine atık su arıtma tesisini basan sel suları dolayısıyla bakteri ve diğer hastalık sebebi olabilecek organizmaların etrafa yayılabileceği konusunda halkı uyardı.

 

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar