ABD'de bir ilk: Okula silahlı saldırı düzenleyen gencin ebeveynlerine en az 10 yıl hapis cezası

ABD'de bir ilk: Okula silahlı saldırı düzenleyen gencin ebeveynlerine en az 10 yıl hapis cezası
Michigan eyaletinde 2021 yılında bir okula silahlı saldırı düzenleyen gencin anne babası, dört öğrencinin öldürülmesini önleyebilecek adımları atmadıkları gerekçesiyle 10-15 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Artı Gerçek - ABD’de bir okul saldırganının ebeveynleri ilk kez mahkum edildi. Michigan eyaletinde okulda silahlı saldırı düzenleyip 4 öğrenciyi öldüren Ethan Crumbley'nin her bir ebeveyninin bu yılın başlarında jüri tarafından kasıtsız adam öldürmekten suçlu bulunmasının ardından hapis cezasına çarptırılmasına karar verildi.

Avukatları hapis cezasını en aza indirmeye çalışırken, baba James ile anne Jennifer Crumbley oğullarının düzenlediği saldırıdan duydukları üzüntüyü dile getirdi.

'SALDIRIYI DURDURMAKTAKİ BAŞARISIZLIĞI YANSITIYOR'

Yargıç Cheryl Matthews, 10 yıldan 15 yıla varan hapis cezasını açıklarken, "caydırıcılığın amaçlandığını ve ebeveynlerin saldırıyı durdurmaktaki başarısızlığını yansıttığını" söyledi.

'SALDIRI GELİYORUM DEDİ, AMA DİKKATE ALINMADI'

Mahkemeye "Ebeveynlerin medyum olmaları beklenmiyor. Ancak bu mahkumiyetler kötü ebeveynlikle ilgili değil. Kaçan treni durdurabilecek eylemlerle ilgili. Bu mahkumiyetler, makul bir insanın tüylerinin diken diken olmasına neden olacak şeyleri tekrar tekrar görmezden gelmekle ilgili. Fırsat, daha yüksek sesle, daha yüksek sesle tekrar tekrar kapıyı vurdu, ama duymazdan gelindi" dedi.

15 YILDAN FAZLA HAPİSTE KALMAYACAKLAR

Tutuklandıktan sonra 500 bin dolarlık kefaleti ödeyemedikleri için zaten yaklaşık 2.5 yıldır hapis yatan Crumbley çifti, 10 yıl hapis yattıktan sonra şartlı tahliye hakkına sahip olacak. Şartlı tahliye reddedilirse 15 yıldan fazla hapiste kalmayacak.

OĞULLARINA SALDIRIDA KULLANDIĞI SİLAHI SATIN ALDILAR

Savcılar, çiftin, oğullarının akıl sağlığının kötüleştiğine dair aleni işaretleri gözardı ettiğini iddia etmiş ve Ethan Crumbley'e saldırıda kullandığı silahı ebeveynlerinin satın aldığını belirtmişti.

Oxford Lisesi'nde yarı otomatik tabancayla 4 kişiyi öldürüp 7'sini yaraladığında 15 yaşında olan Ethan Crumbley, şartlı tahliye olmaksızın ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

Öldürülen 17 yaşın altındaki öğrencilerin ebeveynleri, dün mahkemede duygusal açıdan etkileyici beyanlarda bulundu.

'EBEVEYNLİĞE ÖNCELİK VERMEDİĞİNİZ İÇİN KIZIMI KAYBETTİM'

Kurban Madisyn Baldwin'in annesi Nicole Beausoleil, doğrudan Ethan Crumbley'in ailesine seslendi:

"Oğlunuz için bir silah satın alırken ve onu kilitlemeden bırakırken, ben kızımın üniversite başvuruları için kompozisyonlarını bitirmesine yardımcı oluyordum... Ebeveynliğin öncelik olmadığına karar verdiniz. Ve bu yüzden ben kızımı kaybettim."

'ÇOCUKLARIMIZIN KANI SİZİN DE ELLERİNİZDE'

Kurban Justin Shilling'in annesi Jill Soave, Crumbley çiftine bakarak "harekete geçmedikleri" ve "tamamen önlenebilir" bir trajediyi durdurmadıkları için eleştirdi. "Keşke olayların gidişatını değiştirecek bir şey yapsalardı" diye ekledi.

Göğsünde oğlu Justin Shilling'in resmi bulunan Craig Shilling de "Çocuklarımızın kanı sizin de ellerinizde" dedi.

Savcılar, Crumbley çiftini, oğullarının büyüyen akıl sağlığı kriziyle ilgili uyarı işaretlerini görmezden gelmekle, oğullarına silah satın alıp onu doğru düzgün şekilde saklamayarak ihmalkarlık yapmakla suçlamıştı.

DAVANIN BAŞ SAVCISINA ÖLÜM TEHDİDİ İDDİASI

Dün ceza duruşmasında James Crumbley'nin hapishaneden yaptığı bir telefon görüşmesinin küfür yüklü metnini okuyan savcılar, "tamamen pişmanlık duymayan" babanın davanın baş savcısına ölüm tehdidinde bulunduğunu iddia etti. Avukatları, James Crumbley'nin yalnızca "ateşli" konuştuğunu, "öfkeli" ve "saygısız" bir dil kullandığını savundu.

BABA: BİLSEYDİM FARKLI DAVRANIRDIM

Duruşma öncesi yaptığı açıklamada "pişmanlığını" vurgulayan, daha sonra mahkemede "farklı davranmış olmayı dilediğini" söyleyen James Crumbley, "Onunla ilgili neler olup bittiğini veya ne olacağını bilmeyi ne kadar dilediğimi anlatamam, çünkü pek çok şeyi kesinlikle farklı yapardım" dedi.

ANNE: AFFI OLMADIĞINDAN ÖZÜR DİLİYORUM

Jennifer Crumbley de mahkemede kurban ailelerine "Bugün, mümkün olamayacağını bildiğimden, sizden af dilemek için değil, sebep olunan acıdan dolayı en içten özürlerimi ifade etmek için buradayım" diye seslendi.

OKULA ÇAĞRILIP UYARILDILAR, AMA UMURSAMADILAR

Michigan'daki Oxford Lisesi'nde silahlı saldırının gerçekleştiği 30 Kasım 2021 günü, Crumbley çifti, oğullarının yaptığı ödevlerdeki şiddet içeren mesajlar ve çizimlerle ilgili okula çağrılmıştı. Ethan'ın acilen psikolojik danışmana ihtiyacı olduğu uyarısı alan çift, okul yetkililerini tersleyip görüşmeyi yarıda keserek işe gitti, oğullarını eve götürmedi ve silah şüphesiyle sırt çantasına da bakmadı.

ETHAN'IN SINIFA DÖNMESİNE İZİN VEREN OKUL DA SUÇLANDI

Okul personeli Ethan'ı sırt çantasını kontrol etmeden sınıfa geri gönderdi, ama sırt çantasında ebeveynlerinin satın aldığı silah vardı. Ethan Crumbley, günün ilerleyen saatlerinde sırt çantasından çıkardığı silahla okulda ateş etmeye başladı.

Geçen yıl yayımlanan bağımsız bir soruşturma, Ethan'ın sınıfa dönmesine izin verme kararı dahil okul sisteminde birden fazla başarısızlık olduğunu iddia etti. Okul bölgesi, uygulamalarını ve politikalarını gözden geçirme ve iyileştirme sözü verdi. (BBC, VoA, Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar