ABD'de Demokratlar Pelosi'nin yerine geçecek ismi belirliyor

ABD'de Demokratlar Pelosi'nin yerine geçecek ismi belirliyor
ABD'de Demokrat Parti, Temsilciler Meclisi'ndeki lider adayını belirleyecek. Öne çıkan isim siyah Kongre üyesi Hakeem Jeffries. Jeffries eğer beklendiği gibi Meclis Azınlık Lideri seçilirse ilk kez bir siyah Kongre'de bu en üst düzeydeki göreve gelecek.

Artı Gerçek - ABD'de Demokratlar, Temsilciler Meclisi Başkanlığı için Nancy Pelosi devrini bitirip bayrağı genç kuşağa devretmeye hazırlanıyor.

Bugün (30 Kasım 2022) kapalı kapılar ardında yapılacak oylamada Demokrat Parti'nin Temsilciler Meclisi'ndeki liderliğini (Meclis Azınlık Lideri) iki yıllığına yapmak için aday olan New Yorklu eski avukat Hakeem Jeffries'in ismi ön plana çıkıyor.

SEÇİLİRSE KONGRE'YE LİDERLİK EDECEK İLK SİYAH OLACAK

Siyasi gözlemcilere göre 52 yaşındaki Jeffries’in Pelosi’den sonra Demokratlar'ın Temsilciler Meclisi'ndeki lideri olması kesin gibi.

18 Kasım'da resmi olarak adaylığını duyuran Jeffries beklendiği gibi Meclis Azınlık Lideri seçilirse ABD Kongresi'nde (Temsilciler Meclisi ya da Senato) bir partinin en üst düzeydeki liderliğini yapan ilk siyah siyasetçi olacak.

Şu anda Demokrat Parti'den Jeffries'in karşısına çıkan başka bir aday da bulunmuyor.

Demokratlar için yönetim değişikliği Cumhuriyetçilerin 8 Kasım'daki ara seçimlerin sonunda Temsilciler Meclisi'nin kontrolünü kazanmasının ardından geldi.

3 Ocak'ta başlayacak yeni dönemde Cumhuriyetçiler'in Temsilciler Meclisi'ndeki çoğunluğu ise çok az farkla olacak. Senato'da çoğunluk Demokratlar'ın elinde kalmıştı.

Cumhuriyetçi Parti'nin Temslicler Meclisi Balkanı adayı ise Kevin McCarthy olmuştu.

HAKEEM JEFFRIES KİMDİR?

Brooklyn, New York'ta doğup büyüyen Jeffries, Binghamton Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü’nden mezun olduktan sonra Georgetown Üniversitesi'nde de Kamu Politikası Yüksek Lisans derecesi aldı. Daha sonra da New York Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Şirket hukuku alanında çalıştıktan sonra 2006 yılında New York Eyalet Meclisi’ne, 2012’ye kadar sürdürdüğü bu görevden sonra da iki başarısız girişimin ardından Kongre’ye seçildi.

ABD Kongresi'ndeki Siyah Milletvekilleri Meclis Grubu'nun (CBC-Congressional Black Caucus) üyesi olan Jeffries kölelik tazminatlarını araştıracak komisyona tam destek veriyor. Köleleştirilmiş bireylerin torunlarına tazminat sağlanmasının fizibilitesinin araştırılmasına yönelik yasayı da destekliyor.

(DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar