Donald Trump resmen açıkladı: 2024'te adayım

Donald Trump resmen açıkladı: 2024'te adayım
ABD'nin eski başkanı Donald Trump, 2024 seçimlerinde yeniden aday olacağını duyurdu. Konuşmasında Joe Biden'ın yönetimine yüklenen Trump, "Amerika'yı yeniden büyük yapmak için bu akşam başkanlık adaylığımı ilan ediyorum" iddiasında bulundu.

Artı Gerçek - ABD'nin eski başkanı Donald Trump, 2024 seçimlerinde yeniden başkan adayı olacağını resmen açıkladı. Trump, eski sloganını kullanarak "Amerika'yı yeniden büyük yapmak için bu akşam başkanlık adaylığımı ilan ediyorum" dedi.

Florida eyaletinde bulunan Mar-a-Lago'daki konutunda, Amerikan bayraklarıyla donatılmış bir salonda yüzlerce destekçisine konuşan Trump, "İyi yıl önce büyük bir ulustuk ve kısa süre içinde yeniden büyük bir ulus olacağız" ifadelerini kullandı.

'PARTİ İÇİ RAKİPLERİNİ ERKEN ELEME GİRİŞİMİ'

2020'deki seçim yenilgisinden bu yana Amerikan seçim sisteminin güvenilirliğine dair temelsiz iddialar ortaya atan Trump'ın açıklaması, kendisinin destek verdiği adayların birçoğunun kaybettiği Kongre ara seçimlerinden bir hafta sonraya denk geldi. Eski başkanın erken adaylık açıklamasının, Cumhuriyetçi Parti içindeki potansiyel rakiplerini erken eleme hamlesi olarak değerlendiriliyor.

Yardımcılarının, ABD Federal Seçim Komisyonu'na da adaylık için gerekli belgeleri ilettiği belirtildi.

YİNE GÖÇMENLERİ HEDEF GÖSTERDİ

Trump, bir saatten biraz uzun süren ve Amerikan televizyonlarından canlı yayımlanan konuşmasında ise son dönemde Cumhuriyetçi Parti içinden isimleri hedef alan tarzından uzaklaşarak, Başkan Joe Biden'ın yönetimini eleştirmeyi tercih etti. Kendi yönetiminden başarı olarak addettiği olayları anlatan Trump, "Zehirleniyoruz" diyerek yine göçmenleri hedef gösterdi.

'UYUŞTURUCU SATICILARINA İDAM CEZASI'

Amerikan kentlerinin Biden yönetiminde suç dalgası nedeniyle "kanla dolu lağım kuyuları" haline geldiğini savundu; seçilmesi halinde uyuşturucu satıcılarına idam cezası getirilmesi için bastırma, Kongre üyeleri için dönem sınırlaması ve Covid-19 aşısı yaptırmadıkları için ihraç edilen ordu mensuplarınıı göreve döndürme vaatlerinde bulundu.

Trump'ın 2020 seçimlerine yönelik temelsiz hile iddialarını veya seçim yenilgisini kabul etmemesi sonrası destekçilerinin düzenlediği Kongre baskınına değinmemesi dikkat çekti.

UZUN BİR SÜREÇ VAR

Cumhuriyetçi Parti'nin 2024 seçimlerindeki adayının netleşmesi için uzun bir süreç işleyecek. Aday adayları arasında parti için eyalet yarışları bir yıldan uzun süre sonra başlayacak, aday da resmen 2024'ün yaz aylarında seçilecek.

Demokrat Parti'de ise Başkan Joe Biden 2024 kararını henüz açıklamış değil. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar