ABD Temsilciler Meclisi'nde Cumhuriyetçiler çoğunluğu garantiledi

ABD Temsilciler Meclisi'nde Cumhuriyetçiler çoğunluğu garantiledi
Yayınlanma:
A+ A-
ABD'de Cumhuriyetçiler, 8 Kasım'da düzenlenen Kongre ara seçimlerinde Temsilciler Meclisi'ndeki sandalye sayısını 218'e çıkararak çoğunluğu garantiledi.

Artı Gerçek - ABD'de düzenlenen Kongre ara seçimlerinde, Cumhuriyetçi Parti'nin Temsilciler Meclisi'nde çoğunluğu garantiledi. Amerikan medyası, bazı yerlerdeki oy sayımının devam etmesine rağmen Cumhuriyetçilerin çoğunluk için yeterli olan 218'inci sandalyeyi garantilediğini yazdı. Kaliforniya ve Colorado'da yedi bölgede oy sayımı sürerken, Demokratların sandalye sayısı şu an için 210 olarak görünüyor.

Seçimlerde Senato'nun kontrolü Demokratlarda kalmıştı. Temsilciler Meclisi'ne çoğunluğu Cumhuriyetçilerin almasıyla, ABD'de bölünmüş bir yönetim ortaya çıkmış oldu.

Kongre'nin alt kanadının Cumhuriyetçilerin kontrolüne geçmesinin ardından, Joe Biden'ın başkanlığının son iki yılında gündemini ilerletmesi zorlaşacak. Cumhuriyetçilerin kontrolüne giren Temsilciler Meclisi'nde, Biden'ın Afganistan'dan çekilme kararı, pandemi sırasındaki bazı uygulamalar ve oğlu Hunter Biden'ın iş ilişkileri gibi bazı tartışmalı konularda inceleme başlatılabileceği belirtiliyor.

NANCY PELOSI'NIN YERİNE KİM GELECEK?

Bu sonuç aynı zamanda, Demokrat siyasetçi Nancy Pelosi'nin Temsilciler Meclisi başkanlığını kaybetmesi anlamına da geliyor. Çoğunluğu ele geçiren Cumhuriyetçilerin, bu göreve Kevin McCarthy'yi seçmesi bekleniyor.

Cumhuriyetçiler ara seçimlerde kendilerinden beklenen 'kırmızı dalga'yı sağlayamamış olsa da, Biden'ın başkanlığının son iki yılında Temsilciler Meclisi'ni kontrol edecek olmaları kilit önem taşıyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar