ABD'de düşen F-35'in enkazına ulaşıldı

ABD'de düşen F-35'in enkazına ulaşıldı
Yayınlanma:
A+ A-
ABD'de düşen deniz piyadelerine ait F-35 uçağının enkazına ulaşıldı. ABD içinde ve dışında deniz piyadelerinin yapacağı tüm uçuşlara iki günlüğüne ara verildi.

Artı Gerçek - ABD'de pilotun kendini fırlatarak sağ kurtulmasının ardından düşen deniz piyadelerine ait F-35 uçağının enkazı bulundu. Yetkililer, Güney Carolina eyaletinde Charleston Uluslararası Havalimanı'na 2 saat uzaklıkta Williamsburg İlçesindeki kırsal alanda bulunan enkazın, kayıp uçağa ait olduğunu tespit etti. Yetkililer daha önce 100 milyon dolar değerindeki uçağın enkazının bulunması için halktan yardım istemişti.

Kazaya ilişkin basın açıklaması yapan deniz piyadesi teşkilatı yetkilileri, "Kaza, şu anda araştırılıyor ve soruşturma sürecinin bütünlüğünü korumak için ek bilgi sağlayamıyoruz." dedi. Enkazı kaldırmaya çalışan yetkililer, güvenlik için yerel halkın bölgeden uzaklaşmasını talep etti.

UÇUŞLARA İKİ GÜN ARA VERİLDİ

Deniz piyadelerine ait F-35 uçağının düşmesi ardından Deniz Piyadeleri Komutan Vekili Eric Smith, ABD içinde ve dışındaki tüm havacılık birimlerinde 2 gün süreyle tüm uçuşlara ara verildiğini duyurdu. Komutan, güvenlik önlemleri ve prosedürleri kapsamında 2 günlük havacılık güvenliği konusundaki görüşmeler tamamlanana kadar hiçbir deniz piyade uçağının havalanmasına izin verilmeyeceğini açıkladı.

UÇAĞIN KAYBOLMASI TEPKİ ÇEKMİŞTİ

Cumhuriyetçi Milletvekili Nancy Mace, sosyal medya platformu X'de uçağın kaybolmasını eleştirerek, "Nasıl bir F-35'i kaybedebilirsiniz?" ifadesini kullanmış, "Nasıl takip cihazı olmaz ve halktan ne yapmasını bekliyoruz, jeti bulup teslim etmelerini mi? F-35'lerin gizli tutulduğunu biliyorduk ama bu çok saçma" görüşünü paylaşmıştı.

NE OMUŞTU?

ABD Ordusu Sözcülerinden Binbaşı Melanie Salinas, yaptığı açıklamada, deniz piyadelerine ait F-35 uçağının, Güney Carolina eyaletine bağlı Kuzey Charleston bölgesinde uçuş yaptığı esnada arızalandığını açıklamıştı. Pilotun paraşütle atlayarak kurtulduğunu kaydeden Salinas, düşen F-35 uçağı için bölgede arama çalışmalarının başlatıldığını duyurmuştu. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar