ABD'de havadayken gövdesinden parça kopan Boeing 737 MAX 9'un uçuşları geçici olarak durduruldu

ABD'de havadayken gövdesinden parça kopan Boeing 737 MAX 9'un uçuşları geçici olarak durduruldu
ABD'de Alaska Havayolları'na ait bir uçağın havadayken gövdesinden parça kopması yolcuları dehşete düşürdü. Federal Havacılık İdaresi, bazı Boeing 737 MAX 9 tipi uçakların uçuşlarının geçici olarak durdurulmasına karar verdi

Artı Gerçek - ABD'de Alaska Havayolları'na ait Boeing 737 Max 9 uçağı, kalkışından 35 dakika sonra, gövdesinden pencereyi de kapsayan bir parçanın kopmasının ardından acil iniş yaptı.

171 yolcu ve 6 mürettebatın bulunduğu uçağın "güvenli şekilde yere indiği" açıklandı.

ALASKA HAVAYOLLARI, 65 UÇAĞI YERE İNDİRDİ

Alaska Havayolları, 65 uçaktan oluşan 737 Max 9 uçak filosunu güvenlik denetimleri için geçici olarak kullanım dışı bırakacağını duyurdu. Alaska Havayolları CEO'su Ben Minicucci, “Uçaklar ancak bakım ve güvenlik denetimlerinin tamamlanmasının ardından hizmete geri sokulacak" dedi.

Ardından Federal Havacılık İdaresi (FAA), bazı "Boeing 737 MAX 9" tipi uçakların uçuşlarının geçici olarak durdurulmasına karar verdi.

UÇAK BAŞINA 8 SAATE VARAN DENETİM ŞARTI

ABD'li havayolu şirketleri tarafından veya ABD sınırlarında işletilen bazı Boeing 737 MAX 9 tipi uçakların geçici olarak yere indirilmesi talimatı vereceğini duyuran FAA, Acil Durum Uçuşa Elverişlilik Talimatı uyarınca denetimleri yapılmayan uçakların uçuşlardan önce incelenmesinin gerekeceğini, bunun uçak başına yaklaşık 4-8 saat süreceğini belirtti.

Açıklamaya göre denetimler, dünya genelinde yaklaşık 171 uçağı etkileyecek.

Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu, olayla ilgili araştırma başlattı.

4876 METRE YÜKSEKLİKTE PARÇA KOPTU

Dün meydana gelen olayda, Alaska Havayolları'nın Oregon eyaletinin Portland şehrinden Kaliforniya eyaletinin Ontario şehrine giden uçuşu, acil inişe başladığında 4876 metre irtifaya ulaşmıştı.

KOPAN YERDEKİ KOLTUK BOŞTU

Portland'a güvenli şekilde geri dönen uçaktan alınan görüntülerde, gövdedeki boşluktan gece göğü ve etrafa saçılmış parçalar görülüyordu. Uçağın kopan bölümüne en yakın olan ve yolcuların boş olduğunu söylediği pencere yanı koltuk mindersiz halde öne doğru eğilmişti.

BUZDOLABI KADAR GENİŞ BOŞLUK OLUŞTU

Portland merkezli KPTV'ye konuşan yolcu Diego Murillo, ortaya çıkan boşluğun "buzdolabı kadar geniş" olduğunu ve oksijen maskeleri yukarıdan düşerken patlamayı andıran yüksek bir ses duyduğunu anlattı. Murillo, “O sırada bir çocuğun gömleğinin boşluğa çekildiğini ve annesinin uçmaması için onu tuttuğunu söylediler" dedi.​

YÜZLERCE ÖLÜME NEDEN OLDU, DEFALARCA YERE İNDİRİLDİ

Dünyanın en büyük uçak üreticisi olan ABD merkezli Boeing'in 737 Max'i 2018 ve 2019'da iki kazada toplamda 346 kişinin ölmesine sebep olmuştu.

Bir dizi güvenlik sorunu ve soruşturmanın ardından "tarihin en çok incelenen uçağı" olarak kayıtlara geçen Boeing 737 Max modeli yaklaşık 1300 uçak kullanımda.

Geçen ay FAA, havayollarına, uçuş kumanda yüzeylerinde gevşek cıvata olması ihtimali nedeniyle Max modellerini denetimden geçirme çağrısı yapmıştı. (BBC, AA, Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar