ABD'deki hortumlar nedeniyle Mississippi'de 'acil durum' ilan edildi

ABD'deki hortumlar nedeniyle Mississippi'de 'acil durum' ilan edildi
Yayınlanma:
A+ A-
ABD'nin güney eyaletlerinde etkili hortumlar nedeniyle, Mississippi'de 25, Alabama'da bir kişi öldü. ABD Başkanı Joe Biden, Mississippi'de acil durum ilan etti.

Artı Gerçek - Mississippi Acil Durum Ajansı, bir gün içinde meydana gelen 10'dan fazla hortumun kasabaları yerle bir ettiğini ve eyaletteki can kaybının 25'e yükseldiğini açıkladı. ABD Başkanı Joe Biden ise bugün Mississippi için acil durum ilan etti.

Ajansın internet sayfasındaki duyuruda, "Mississippi, 24 Mart 2023'te bir gecede eyaleti kasıp kavuran yıkıcı ve ölümcül kasırgalarla mücadeleye devam ediyor. Şu anda ölü sayısı 25'e yükseldi ve düzinelerce kişi yaralandı'' ifadelerine yer verdi.

Hortumların etkili olduğu Alabama eyaletinde de Morgan İlçe Acil Durum Yönetimi Ofisinden, bir kişinin öldüğü açıklaması yapıldı.

Hortumların Mississippi'de en fazla yıkıma yol açtığı Rolling Fork kasabasındaki görüntüler, doğal afetin şiddetini ortaya koydu.

Yaklaşık iki bin nüfusa sahip kasabada neredeyse hortumlardan hasar görmeyen binanın kalmadığı, onlarca yıllık ağaçların kökleriyle birlikte yerinden sökülmüş olduğu görüldü. Aralarında tırlarında bulunduğu birçok aracın hortumun şiddetiyle devrildiği, ağaçların ve binalardan kopan parçaların altında kaldığı tespit edildi.

yeni-proje-3.jpg

'EV ÜSTÜMÜZDE PARÇALANDI VE BİZ ENKAZIN ALTINDA MAHSUR KALDIK'

Hortumun tamamen harabeye çevirdiği bölge sakinlerinden Samy Jackson, akşam vakti evine ulaştığı sırada şiddetli bir fırtınaya yakalandıklarını, evleri hortumun etkisiyle parçalanmaya başlayınca bir şilteyi kendilerine siper ettiklerini, ancak o anda yaşanan bir patlamayla duvara doğru savrulduklarını anlattı.

Jackson, "Enkaz üzerimize geliyordu. Sonra hortum evi kaldırdı ve tekrar yere fırlattı. Ev üstümüzde parçalandı ve biz enkazın altında mahsur kaldık" ifadelerini kullandı.

Kendi imkanlarıyla enkazın altından çıktığını ardından torununu ve kızını da kurtardığını belirten Jackson, "Ben hayattayım ama birçok insanı kaybettik. Maddi şeyler benim için önemli değil" dedi.

Meteorologlar, güneydeki şiddetli hava koşullarının mart, nisan ve mayıs aylarında zirveye ulaştığını söylerken, elektrik kesintilerini raporlayan Powerotuges.us sitesi, Mississippi ve bölge eyaletlerde yüz binlerce müşterinin hortum nedeniyle elektriksiz kaldığı bilgisini paylaştı.

JOE BIDEN 'ACİL DURUM' İLAN ETTİ

Öte yandan, ABD Başkanı Joe Biden bugün Mississippi için acil durum ilan etti. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Biden'ın hortumlardan etkilenen bölgelerdeki arama kurtarma çalışmalarının desteklenmesi için federal yardım talimatı verdiği belirtildi. Açıklamada hortumlardan en çok etkilendiği tespit edilen Carroll, Humphreys, Monroe ve Sharkey bölgelerine öncelik verileceği vurgulandı.

ABD Başkanı Joe Biden daha önce, yaptığı yazılı açıklamada, Mississippi Valisi ve Senatörleriyle konuştuğunu, bölgeye federal destek sağlanacağını belirterek, Federal Acil Durum Yönetimi Ajansı'nın Mississippi'ye ulaşmak için hazır olduğu bilgisini paylaşmıştı. (AA)

Öne Çıkanlar