ABD'de otomobil işçilerinin grevi genişliyor: Eyleme çıkanların sayısı 25 bine ulaştı

ABD'de otomobil işçilerinin grevi genişliyor: Eyleme çıkanların sayısı 25 bine ulaştı
ABD'de on yıllardır sonra 'Detorit Üçlüsü'nde aynı anda greve çıkan UAW, görüşmelerde ilerleme sağlanamaması nedeniyle grevin genişleyeceğini açıkladı. Ford'un Chicago'daki ve GM'nin Michigan'daki montaj tesislerinde de greve 7 bin işçi katılacak.

Artı Gerçek - ABD'de Birleşik Otomotiv İşçileri Sendikası'nın (UAW), Ford Motor ve General Motors'da (GM) çalışan 7 bin üyesi daha greve gidiyor. UAW Başkanı Shawn Fain, "Pazarlık yapma isteğimize rağmen Ford ve GM anlamlı bir ilerleme kaydetmeyi reddetti" dedi. Bu nedenle otomotiv işçilerinin devam eden grevinin Ford'un Chicago'daki ve GM'nin Michigan'daki montaj tesislerini içerecek şekilde genişleyeceğini duyuran Fain, grevin ek 7 bin kişiyi kapsayacağını ifade etti. Fain, böylelikle grevdeki toplam işçi sayısının 25 bine çıkacağını belirterek, Stellantis'in otomotiv işçileriyle sözleşmesinde iyileştirmeler yaptığını bu nedenle bu şirkette yeni bir greve gidilmeyeceğini ekledi.

OTOMOTİV İŞÇİLERİNİN GREVİ

AA'nın aktardığına göre, UAW'nin Ford, GM ve Stellantis ile yaklaşık 150 bin işçinin yeni sözleşmesine yönelik görüşmelerinden mevcut sözleşmenin bitiş tarihi olan 14 Eylül itibarıyla anlaşma çıkmaması sonrasında yaklaşık 13 bin işçi greve gitme kararı almıştı. Böylece üç büyük otomobil üreticisini hedef alan ve "Ayağa Kalk" olarak adlandırılan otomotiv işçilerinin grevi, 15 Eylül'de başlamış ve sendikanın 88 yıllık tarihinde ilk defa üç otomobil fabrikasının işçileri birlikte greve gitmişti. Sendika, geçen hafta, yeni sözleşme görüşmelerinde ilerleme kaydedilmemesi nedeniyle GM ve Stellantis'e karşı grevi genişleteceklerini duyurmuştu.

İLK KEZ BİR ABD BAŞKANI GREVE KATILDI

ABD Başkanı Joe Biden, salı günü Michigan eyaletine gerçekleştirdiği ziyarette, UAW üyelerinin grevine katılarak bunu yapan ilk ABD başkanı olmuştu. Ekonomistler, ABD'de otomotiv işçilerinin grevinin tedarik sorunları ve fiyat artışları yoluyla ekonomik kayıplara neden olabileceğini öngörüyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar