Grevdeki UAW lideri: Şakamız yok, anlaşma olmazsa diğer fabrikalar da iş bırakır

Grevdeki UAW lideri: Şakamız yok, anlaşma olmazsa diğer fabrikalar da iş bırakır
Yayınlanma:
A+ A-
ABD'de üç otomobil üreticisinde de aynı anda greve çıkan Birleşik Otomobil İşçileri Sendikası (UAW), toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma olmaması hâlinde diğer fabrikaların da eyleme katılacağını açıkladı. UAW'ın başlattığı grev dördüncü gününe girdi.

Artı Gerçek - ABD'de Birleşik Otomobil İşçileri Sendikası'nın (UAW) lideri Shawn Fain, 'Detroit Üçlüsü'nün yönetimleriyle yürütülen müzakerelerin sonuçsuz kalması hâlinde cuma günü ABD'deki başka fabrikaların da greve katılacağı uyarısını yaptı. Sendikanın General Motors (GM), Ford ve Chrysler'in ana ortağı Stellantis'e ait üç fabrikada başlattığı grev dördüncü gününde.

UAW BAŞKANI: ŞAKAMIZ YOK

Shawn Fain, dün geç saatlerde yayınladığı bir video mesajda, son görüşmelerde ilerleme sağlanamamasından şikayet ettikten sonra "Onlar bu işi sürüncemede bırakırken, sonsuza kadar beklemeyeceğiz" dedi ve "Şakamız yok" diye ekledi. Öte yandan, Ford'un Kanada'daki üç fabrikasında yaklaşık 5 bin 600 işçiyi temsil eden Unifor sendikası ile olan sözleşmesi dün sona erdi. Sendika bugün erken saatlerde yaptığı açıklamada, Ford'dan "esaslı bir teklif" aldıktan sonra müzakerelerin 24 saat uzatıldığını duyurdu. Sendika, üyelerinin grev hazırlığına devam etmesi gerektiğini de ekledi. Ford yönetimi ise yaptığı açıklamada, "Geçici bir anlaşmaya varma umuduyla sözleşme son tarihinin ötesinde müzakerelere devam etmeyi kabul ettiğini" söyledi.

FORD'UN KANADA'DAKİ FABRİKALARINDA DA GREV İHTİMALİ VAR

UAW Kentucky, Dearborn, Michigan ve Kansas City, Missouri'deki kamyon fabrikalarında greve gitmeme kararı alsa bile, Kanadalı işçilerin Ford'un motor fabrikalarını kapatacak herhangi bir grev, şirketin en karlı araçlarının ABD'deki üretimini sekteye uğratabilir. Unifor Başkanı Lana Payne, bugün erken saatlerde yaptığı açıklamada, "Ford'un Kuzey Amerika'daki operasyonları açısından küçük gibi görünen üç fabrikadaki örgütlülüğünü 'önemli bir koz' diye nitelendirdi ve bu kozu kullanacaklarını" dile getirdi. Unifor, ücretlerin ve emekli maaşlarının iyileştirilmesinin yanı sıra elektrikli araçlara geçişte destek ve Ford tarafından ek yatırım taahhütleri istiyordu. Şirketin Kanada'da, Amerika Birleşik Devletleri'nde monte edilen F serisi ve Super Duty pikaplar için V-8 motorları üreten iki motor fabrikası bulunuyor. Ayrıca Ontario'da da bir montaj fabrikası bulunuyor.

GÖRÜŞMELER SÜRÜYOR ANCAK İLERLEME YOK

UAW ile Detroitli otomobil üreticileri arasındaki görüşmeler dün de devam etti ancak sendika, görüşmelerde ilerleme kaydedilemediğini dile getiriyor. Grevin olası etkilerine dair açıklama yapan ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ise eylemin ekonomi üzerindeki etkisini tahmin etmek için henüz erken olduğunu söyledi. Yellen, koşulların grevin ne kadar sürdüğüne ve nelerin etkilendiğine bağlı olacağını ekledi. Ford cuma günü Michigan Bronco fabrikasında üretimin durması nedeniyle grevde olmayan 600 işçiyi işten çıkardı. GM ise, Missouri'deki fabrikasının faaliyetlerini grev nedeniyle durdurmayı planlıyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar