ABD'de seçim anketi: 'Biden ve Trump, yarardan çok zarar veriyor'

ABD'de seçim anketi: 'Biden ve Trump, yarardan çok zarar veriyor'
ABD'de kasım ayında düzenlenecek başkanlık seçimlerinin iki adayı Biden ile Trump'a dair bir ankete göre, halkın önemli kısmı her iki isimden de memnun değil. Katılımcılar, Biden'ın da Trump'ın da önemli meselelerde ülkeye zarar verdiğini söyledi.

Artı Gerçek - ABD'de yapılan ankete göre, ABD'lilerin çoğu, mevcut Başkan Joe Biden ve eski Başkan Donald Trump'ın görev süreleri boyunca önemli konularda ülkeye yarardan çok zarar getirdiklerini düşünüyor.

Associated Press (AP) ile NORC Halkla İlişkiler Merkezi'nin 4-8 Nisan'da yaptığı ankette, 1204 seçmenden Biden ve Trump yönetimini değerlendirmeleri istendi. Katılımcıların çoğu, Biden ve Trump'ın başkanlık yaptıkları süre boyunca önemli konularda ülkeye yarardan çok zarar getirdiklerini belirtti.

BIDEN, EKONOMİ VE GÖÇMENLER NEDENİYLE ELEŞTİRİLİYOR

Biden yönetimine dair en yaygın eleştiri, ekonomi ve göçmenler nedeniyle yöneltildi. Ankete katılanların yarısından fazlası, Biden'ın hayat pahalılığı ve göç konularında ülkeye zarar verdiğini ifade etti. Biden yönetiminin hayat pahalılığı konusunda destek olduğunu söyleyenlerin oranı yüzde 20'de kaldı. Biden'ın "sınır güvenliği" konusunda adım attığını söyleyenlerin oranı ise yüzde 16 olarak ölçüldü.

TRUMP'A SEÇİM GÜVENLİĞİ ELEŞTİRİSİ

Ankete katılanların yüzde 46'sı Trump'ın göçmen sorununa karşı önlem aldığını, yüzde 40'ı hayat pahalılığı konusunda destek olduğunu belirtti. Katılımcıların neredeyse yarısı, Trump'ın başkanlığı döneminde istihdamın arttığını düşünürken, bu oran Biden yönetimi için yüzde 36'ya geriledi.

Öte yandan katılımcıların neredeyse yarısı, Trump'ın seçme ve seçilme hakkı, seçim güvenliği, dış ilişkiler ve iklim değişikliği konularında ülkeye zarar verdiği görüşünü savundu.

Katılımcıların yüzde 30'u, iki başkanın da kendilerine yardım etmediğini belirtti. (AA)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar