ABD'de Tyre Nichols'u öldüren polislerin vücut kamerası görüntüleri yayınlandı

Yayınlanma:
A+ A-
ABD yeni bir polis şiddeti vakasıyla çalkalanıyor. Memphis'te 10 Ocak'ta hastanede ölen 29 yaşındaki Tyre Nichols'un 7 Ocak'ta polislerce dakikalarca dövüldüğü görüntüler yayınlandı. Binlerce ABD'li çok sayıda kentte protesto eylemi yaptı.

Artı Gerçek - ABD'nin Memphis kentinde 7 Ocak'ta annesinin evine giderken trafikte durdurulduktan sonra beş siyah polis tarafından dakikalarca dövülen ve 10 Ocak'ta hastanede ölen siyah genç Tyre Nichols'un ölümüne yol açan polislerin vücut kamerası görüntüleri cuma akşamı yayınlandı. Polis şiddeti görüntülerinin ortaya çıkmasının ardından Memphis ve New York dahil çok sayıda kentte binlerce kişi protesto eylemi yaptı.

GÖRÜNTÜLERDE NE VAR?

Dört farklı polis kamerasının ve çevredeki bir güvenlik kamerasının birleşiminden oluşan görüntülerde, polislerin Tyre Nichols'u dakikalarca yumrukladığı, tekmelediği, copladığı, biber gazı sıktığı ve elektroşok tabancasıyla elektrik verdiği görülüyor. Ayrıca ambulansın 20 dakika boyunca olay yerine gitmediği de ortaya çıktı.

'SADECE EVE GİTMEYE ÇALIŞIYORUM'

Görüntüler Nichols'un aracının yolda durdurulduğu anla başlıyor. Ardından iki polis Nichols'a araçtan çıkması emrini veriyor. Polislerlerden biri kapıyı açarak Nichols'u dışarı çıkarıyor. Bu sırada 29 yaşındaki Nichols "Kahretsin, bir şey yapmadım" diyor. Ardından polisler yere yatırdıkları Nichols'a işbirliği yapması için bağırıyor. Bu sırada polislerden biri "Ona biber gazı sık" diyor. Polisler yerde olmasına rağmen tehditlerini sürdürürken Nichols bu sırada "Ben yerdeyim. Durun, durun. Aşırı şekilde davranıyorsunuz. Sedece eve gitmeye çalışıyorum. Durun. Bir şey yapmadım" diyor.

TEKME, COP VE YUMRUKLARLA DEFALARCA VURDULAR

Bu sırada Nichols polislerin elinden kurtularak kaçmaya başlıyor. Polislerden biri elektroşok tabancasını ateşlerken polisler genci kovalamaya başlıyor. Polislerden ikisi daha sonra Nichols'u yakalıyor. İki polis Nichols'u yere yatırıp yumruklamaya ve tokatlamaya devam ediyor. Diğer polisler de olay yerine gelirken bu sırada Nichols defalarca "Anne, anne" diye bağırıyor. Bu sırada polislerden biri Nichols'un yüzüne iki kez tekme atıyor. Bir diğeri ise copuyla üç kez Nichols'e vuruyor.

HİÇBİR POLİS ŞİDDETİ DURDURMAYA ÇALIŞMADI

Bir diğer polis ardınan iki polis Nichols'u tutarken beş kez başına vuruyor. Nichols asfalta düşüyor ancak şiddet bitmiyor. Olay yerine gelen beşinci polis Nichols'un başını tekmeliyor. Ardından bir diğeri tekrar tekmeyle gence vuruyor. Aldığı darbelerle sersemleyen Nichols daha sonra arkadan kelepçelenerek polis aracına oturur vaziyette dayandırılıyor. Bilincini kaybederek düşmesinin ardından polis Nichols'u tekrar kaldırarak oturtuyor. Görüntüler şiddetli dayaktan yaklaşık 20 dakika sonra ambulansın olay yerine gelmesi ve Nichols'un hastaneye kaldırılmasıyla sonlanıyor.

BIDEN: ÇOK ÖFKELENDİM

Görüntülerin yayınlanmasından sonra ABD Başkanı Joe Biden yaptığı açıklamada "Pek çok kişi gibi ben de Tyre Nichols'un ölümüyle sonuçlanan korkunç dayak videosunu görünce çok öfkelendim ve derinden acı çektim. Bu nir kez daha Siyah Amerikalıların her gün yaşadıkları derin korku ve travmanın, acının ve yorgunluğun bir başka acı verici hatırlatıcısı oldu" dedi.

DÖRT POLİS KEFALETLE SERBEST

Olayda yer alan ve bir hafta önce iç soruşturma sonucunda emniyet teşkilatından kovulan beş siyah polis, Tadarrius Bean, Demetrius Haley, Desmond Mills Jr, Emmitt Martin III ve Justin Smith'e ikinci derece cinayetin de aralarında olduğu bir dizi suçlama yöneltilmişti. Polislerden dördü kefaletle serbest bırakıldı ancak yargı süreci devam edecek.

Ancak görüntülerde Nichols'un darp edildiği sırada olay yerinde beşten fazla polis olduğu görülüyor. Diğer polisler hakkında bir suçlama getirilip getirilmeyeceği henüz belli değil.

BİNLERCE ABD'Lİ ÇOK SAYIDA KENTTE EYLEM YAPTI

Görüntülerin yayınlanması sonrasında binlerce eylemci New York, Memphis, Atlanta, Washington, Sacramento ve New York'ta sokağa dökülerek polis şiddetini protesto etti. Memphis'te onlarca eylemci otoyolda yürüyerek Arkansas ve Memphis arasındaki köprüyü trafiğe kapattı. New York'ta da eylemciler Tyre Nichols için Times Meydanı'nda protesto düzenlendi. Bir polis aracına zarar veren en az üç kişi gözaltına alındı. Büyük oranda barışçıl şekilde yapılan eylemde göstericiler "Onun adını söyleyin, Tyre Nichols" ve "Adalet olmadan barış olmaz" sloganları attı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar