ABD'de siyah genç Tyre Nichols'u döverek öldüren beş polis cinayetle suçlandı

ABD'de siyah genç Tyre Nichols'u döverek öldüren beş polis cinayetle suçlandı
Yayınlanma:
A+ A-
ABD'de 29 yaşındaki Tyre Nichols'u dakikalarca döverek ölümüne yol açan beş polis ikinci derece cinayetle suçlandı. ABD Başkanı Joe Biden polis kamerası görüntülerinin yayınlaması öncesinde halka protestoların barışçı olması çağrısı yaptı.

Artı Gerçek - ABD'nin Tennessee eyaletine bağlı Memphis kentinde siyah sürücü Tyre Nichols'u trafikte durdurduktan sonra dakikalarca döverek ölümüne neden olan beş eski polis memuru cinayetle suçlandı. 29 yaşındaki bir çocuk babası Nichols, 7 Ocak'ta bir parkta fotoğraf çektikten sonra kullandığı araçla evine dönerken beş siyah polis memuru tarafından "dikkatsiz araç kullanma şüphesiyle" durduruldu.

GÖRÜNTÜLERİN CUMA AKŞAMI YAYINLANMASI BEKLENİYOR

Avukat bu akşam (27 Ocak) kamuoyuna açıklanması beklenen polislerin vücut kamerası görüntülerine göre, durdurulduktan sonra gözaltına alınmak istenen Nichols'a biber gazı sıkıldığını, üzerinde elektroşok tabancası kullanıldığını, hareketsiz halde bırakılarak tekmelendiğini söyledi. Ailenin avukatlarından Antonio Romanucci, gencin polisler tarafından üç dakika boyunca polisler tarafından dövüldüğünü söyledi.

ÜÇ GÜN SONRA HASTANEDE ÖLDÜ

Polis yetkililerine göre Nichols polisler aracına ilk yöneldiğinde yaya olarak kaçmaya çalışarak gözaltına direndi ardından gözaltı işlemi sırasında ikinci bir boğuşma yaşandı. Feci şekilde dövülen genç nefes darlığı şikayetiyle "kritik durumda" hastaneye kaldırıldı. Ancak kanamaları nedeniyle üç gün sonra, 10 Ocak'ta öldü. Nichols'un resmi ölüm nedeni henüz açıklanmadı. FedEx şirketi için paket teslimatı yapan Nichols'un ailesi gencin Crohn hastalığı olduğunu ve aşırı kilo kaybından muzdarip olduğunu da söyledi.

2023-01-26t221213z-189933445-rc2myy9ieexr-rtrmadp-3-memphis-police.jpg
Tyre Nichols

BEŞ POLİS İKİNCİ DERECE CİNAYETLE SUÇLANDI

Tadarrius Bean, Demetrius Haley, Desmond Mills Jr, Emmitt Martin III ve Justin Smith adlı beş siyah polis memuru ise geçen hafta yapılan iç soruşturmada birçok kalemde kusurlu bulunarak polis teşkilatından kovuldu. Gözaltına alınan polislere ikinci derece cinayet, ağırlaştırılmış saldırı, ağırlaştırılmış alıkoyma ve görevi kötüye kullanma suçlamaları yöneltildi. ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ve Adalet Bakanlığı da Nichols'un ölümü nedeniyle yurttaş hakları soruşturması başlattı.

BIDEN: ÖFKE ANLAŞILABİLİR ANCAK ŞİDDET ASLA KABUL EDİLEMEZ

Polis yetkilileri görüntüleri yayınlamaya hazırlanırken perşembe akşamı açıklama yapan ABD Başkanı Joe Biden itidal çağrısı yaptı. Biden "Tyre'ın ailesinin barışçıl eylem yapılması çağrısına katılıyorum. Öfke anlaşılabilir ancak şiddet asla kabul edilemez" dedi.

MEMPHIS POLİS ŞEFİ: İNSANLIK DIŞI BİR OLAY

Memphis Polis Şefi Cerelyn Davis ise kurumsal Youtube hesabından yaptığı görüntülü açıklamada, şiddet içeren görüntüler karşısında "vatandaşların galeyana gelmemesi ve şiddete başvurmaması" uyarısında bulundu. Şef Davis, siyah gencin öldürülmesine karışan polislerin davranışını, "Bu sadece profesyonel bir başarısızlık değil, alçakça, pervasızca ve insanlık dışı bir olaydır. Şeffaflık ilkesi gereği önümüzdeki günlerde video yayınlandığında bunu kendiniz göreceksiniz" sözleriyle kınadı.

SON SÖZLERİ 'ANNE' OLDU

Ailenin avukatlarından Ben Crump Nichols'un son sözlerinde annesini çağırdığını söyledi ve gencin ölümünü 1991'de Rodney King'in dört polis tarafından dövülerek ağır yaralandığı olaya benzetti. Rodney King'e yönelik polis şiddeti Los Angeles kentinde günler süren isyana yol açmıştı.

'BEYAZ BİR GENÇ OLSAYDI AYNI ŞEY YAŞANMAZDI'

BBC'ye konuşan ABD'li önde gelen yurttaş hakları savuncusu Rahip Al Sharpton olayın polislerin de siyah olması nedeniyle daha da acı verici olduğunu vurguladı. Sharpton "Siyahları polis gücüne sokmak için mücadele ettik. Böylesine acımasız bir şekilde davranmaları daha korkunç. Nichols genç bir beyaz adam olsaydı, bu beş siyah polis memurunun bunu yapamazdı" dedi. Sharpton "Bu dava, bunun sadece beyazlara karşı siyahlar meselesi olmadığını, bunun yerine polis memurlarının ırkı ne olursa olsun kendi kendine ortaya çıkan bir güç dinamiği olduğunu gösteriyor" dedi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar