ABD'de Yahudi gruplardan barış eylemi: Garı işgal ettiler

ABD'de Yahudi gruplardan barış eylemi: Garı işgal ettiler
Yayınlanma:
A+ A-
İsrail Gazze'yi bombalarken ABD'li Yahudiler ateşkes çağrısı yaptı. Barış yanlısı Yahudi gruplar, İsrail'in Gazze operasyonunu durdurması için New York'taki ünlü Grand Central tren garında oturma eylemi yaptı.

Artı Gerçek - 'Barış için Yahudi Sesi' (JVP) adlı organizasyonun, sosyal medya platformundan yaptığı duyuruyla toplanan gruplar, New York'un en büyük tren istasyonu Grand Central'in ana yolcu salonunu işgal etti.

Siyah tişört giyen yüzlerce eylemciler, bir yandan ilahi söylerken, "Filistin özgür olmalı", "Ateşkes, hemen şimdi", "Hemen ateşkes talebiyle Grand Central'i ele geçir", "Tarihin doğru tarafında bizimle olun" yazan dövizler taşıdı.

Yahudilere ait JVP ve IfNotNow (Eğer Şimdi Değilse) isimli sivil toplum örgütlerinin sosyal medya platformlarında, protesto ile eş zamanlı olarak, "Halihazırda 7 bin Filistinli öldü ve bir milyondan fazla kişi de yerinden edildi. İsrailli liderler açıkça soykırım söylemini kullanmaya devam ediyor" şeklinde duyurular yapıldı.

'SOYKIRIMA HAYIR'

Yahudi örgüt üyeleri, Gazze için 'acil ateşkes' talebiyle düzenledikleri protesto eyleminde "Adımıza soykırım yapılmasına izin vermiyoruz", "Hemen ateşkes" şeklinde slogan attı.

IfNotNow grubunun X platformundaki paylaşımında da, "İsrail hükümeti Gazze halkını karanlıkta açlıktan öldürürken, bombalarken ve işgal ederken, önümüzdeki günlerde ve haftalarda gerçekleştireceğimiz eylemler yaşamlarımızı belirleyecek." ifadelerine yer verildi. (AA)

Öne Çıkanlar