ABD'deki Müslümanlardan Biden'a Gazze ültimotumu: Ateşkes yoksa oy da yok

ABD'deki Müslümanlardan Biden'a Gazze ültimotumu: Ateşkes yoksa oy da yok
Yayınlanma:
A+ A-
ABD'deki Ulusal Müslüman Demokratik Konseyi, Başkan Biden'a hitaben bir açık mektup yayımlayarak Gazze'de bu gece saat 00:00'a kadar ateşkes sağlanmasını talep etti.

Artı Gerçek - Gazze'de ateşkes çağrılarını reddeden ABD Başkanı Joe Biden'a, 2024 başkanlık seçimleri öncesinde Amerikalı Müslümanlardan ültimatom geldi. Ulusal Müslüman Demokratik Konseyi, "2023 Ateşkes Ültimatomu" başlığıyla yayımladığı açık mektupta, bugün saat 00:00'a kadar Gazze'de ateşkes sağlanması için İsrail üzerindeki nüfuzunu kullanmaması halinde, milyonlarca Müslümanın Biden'a oy vermemesi için çalışmaya başlayacaklarını açıkladı.

Ulusal Müslüman Demokratik Konseyi'nin çatısı altında, ABD seçimlerinde sonuç belirleyici olarak görülen Michigan, Ohio ve Pennsylvania gibi eyaletlerden Demokrat Partili isimler de yer alıyor. Konseyin eş kurucularıysa, Minnesota eyaletinin başsavcısı olan ve Kongre'nin ilk Müslüman üyesi unvanını taşıyan eski Temsilciler Meclisi üyesi Keith Ellison ile Indiana'dan Temsilciler Meclisi üyesi olan Andre Carson.

Açık mektupta ise "Yönetiminizin koşulsuz desteği, kapsamlı fonları ve silahlandırma hamleleri, sivillerin ölümüne yol açan şiddetin devamında önemli bir rol oynuyor ve geçmişte size inanan seçmenlerin güvenini erozyona uğrattı" denildi. Mektupta, Biden'ın bu gece saat 00:00'a kadar ateşkes sağlanması yönünde somut adımlar atmaması durumunda milyonlarca Müslüman seçmenin "Filistin halkına karşı İsrail saldırısını destekleyen hiçbir adayı desteklememesi ve oy vermemesi" için seferber edileceği belirtildi.

ABLUKANIN KALDIRILMASI DA TALEP EDİLDİ

Mektupta, Gazze'de acilen ateşkes ilan edilmesinin yanı sıra insani yardım koridoru oluşturulması, bölgede yaşayan Filistinlileri su ve gıda temel ihtiyaçlardan mahrum bırakan İsrail ablukasının sona erdirilmesi de talep edildi.

Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi'nin (CAIR) direktörlerinden Basim Elkarra ise Reuters ile söyleşisinde, Müslümanların oylarının Biden'ın 2024'te yeniden seçilme girişiminde kritik rol oynayacağına dikkat çekti. Elkarra, Müslüman nüfusun yoğun olduğu ve seçimlerde belirleyici sayılan Michigan eyaletinde Biden'ın 2020 seçimlerini sadece yüzde 2.6 farkla kazandığını hatırlattı.

'MÜSLÜMANLARIN YÜZDE 70'İ BIDEN'A OY VERMİŞTİ'

Öte yandan, Biden'ın yarın ziyaret etmeyi planladığı Minnesota eyaletinde de protesto gösterisi planlanıyor. Eyaletteki Müslüman dernekleri, Biden'a ziyaret öncesinde bugün öğle saatlerinde bitecek şekilde benzer bir ültimatom vermişti. CAIR'in Minessota direktörü Jaylani Hussein de, 2020 seçimlerinde Müslüman Amerikalıların yüzde 70'inin Biden'a oy verdiğini hatırlattı. Hussein, 2024 seçimlerinde Demokratlar açısından kritik görülen diğer eyaletlerdeki Müslüman liderlerin de benzer çağrılar yapacağını söyledi.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu dün akşam yaptığı açıklamada ateşkes çağrılarını kesin bir dille reddetmiş, ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü John Kirby ise "Şu an bir ateşkesten sadece Hamas kazanç sağlayabilir" demişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar