ABD'den LGBT Onur Ayı için dünya çapında olası saldırı uyarısı

ABD'den LGBT Onur Ayı için dünya çapında olası saldırı uyarısı
ABD Dışişleri Bakanlığı, hazirandaki Onur Ayı sırasında dünya çapındaki LGBT etkinliklerine "terör saldırısı" düzenlenebileceği uyarısını yaptı.

Artı Gerçek - Hazirandaki Onur Ayı sırasında dünya çapındaki LGBTQI+ etkinliklerinin "yabancı terör örgütleri tarafından hedef alınabileceği" uyarısı yapan ABD Dışişleri Bakanlığı, yurtdışındaki Amerikan vatandaşlarını "daha dikkatli olmaya" çağırdı.

Dünya çapında yapılan uyarıda "ABD vatandaşları ve çıkarlarına yönelik terör saldırıları, gösteriler veya şiddet eylemleri potansiyeli nedeniyle, Dışişleri Bakanlığı denizaşırı ülkelerdeki ABD vatandaşlarına daha dikkatli olmalarını tavsiye eder" denildi.

'YABANCI TERÖR ÖRGÜTÜ KAYNAKLI ŞİDDET POTANSİYELİ ARTTI'

LGBTQI+ kişilere ve etkinliklere yönelik yabancı terör örgütü kaynaklı şiddet potansiyelinin arttığı uyarısı yapılan açıklamada, ABD vatandaşlarından, "Onur Ayı kutlamaları ve LGBTQI+ bireylerin uğrak yeri olan mekanlar dahil turistlerin gittiği yerlerde dikkatli olmaları" istenildi.

ABD KOLLUK KUVVETLERİ DE UYARI YAYIMLADI

Bir hafta önce de Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ve ABD İç Güvenlik Bakanlığı, "yabancı terör örgütlerinin 2024 Onur Ayı etkinlikleri dahil, LGBTQIA+ ile ilgili etkinlik ve mekanları hedef alabilecekleri" yönünde uyarı yayımlamıştı. Uyarıda IŞİD'in anti-LGBTQI+ söylemleri ve eylemleri hatırlatılmıştı.

BLİNKEN: LGBTQI+ BİREYLERE ZOR KULLANMA DEVAM EDİYOR

Bu arada ABD Dışişleri Bakanı 17 Mayıs Uluslararası Homofobi, Bifobi, İnterfobi ve Transfobi Karşıtı Günü'nde açıklama yayımladı. "LGBTQI+ bireyler evrensel insan haklarının ve insanlık onurlarının tanınmasını hak ediyor" diyen Blinken, şu ikazda bulundu:

"LGBTQI+ bireyler cinsel yönelimlerini veya cinsiyet kimliklerini yaşamaya cesaret ettikleri için ölüm cezasına çarptırılmaya, zorlayıcı 'dönüştürme terapilerine' ve 'normalleştirme' ameliyatlarına maruz bırakılmaya, sağlık hizmetleri alırken ayrımcılığa uğramaya, temel özgürlüklerini kullanmaları kısıtlanmaya ve aynı cinsiyetten birlikteliğin ve aile olmanın onurundan mahrum bırakılmaya devam ediyor." (Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar