Apple doğruladı: Şarj aletleri değişiyor

Apple doğruladı: Şarj aletleri değişiyor
Yayınlanma:
A+ A-
Avrupa Birliği'nde alınan yeni kararla tek tip şarj dönemi başlıyor. Zorunlu USB-C şarj aleti kullanımından en çok etkilenmesi beklenen Apple, kullanıcıları için denemelere başladı.

Artı Gerçek - Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde 2024 sonuna dek tüm cep telefonları, tabletler ve kameralar tek tip şarj kablosu kullanılmaya başlanacak. Avrupa Parlamentosu'nun daha önce aldığı karar uyarınca üye devletlerin de dün onay vermesi üzerine, yasanın yürürlüğe gireceği kesinleşti. Dünyada bir ilk olan uygulamanın, en çok iPhone üreticisi Apple'ı etkilemesi bekleniyor.

Bloomberg'in haberine göre, bugüne kadar kullanıcılarına "Lightining" (Şimşek) isimli bir şarj kablosu kullanmayı zorunlu tutan Apple, AB genelinde satılan ürünlerini USB-C tipi şarj kablosuna uyarlamak için denemelere başladı. Söz konusu değişimin, Apple'ın diğer pazarlarına doğru genişleme olasılığı da bulunuyor.

JOSWIAK: KARARA BOYUN EĞECEĞİZ

Apple Başkan Yardımcısı Greg Joswiak ise AB'nin aldığı yeni kararı kabul etmek zorunda kalacaklarını söyledi. Wall Street Journal Tech'in düzenlediği bir konferansta konuşan Joswiak, AB ile görüşmelerde "anlaşmazlık yaşadıklarını" kabul ederek Apple'ın en geç 2024 yılında amiral gemilerini USB-C ile piyasa sunmaya başlayacağını ekledi.

Açıklamasında AB bürokratlarına sitem eden Apple Başkan Yardımcısı, "Hükümetlerin zorlamaları yerine hem müşterilerimiz, hem de çevre için daha iyi çözümler üretecek yaklaşımların benimsenmesini tercih ederdik" dedi.

Yeni yasa yürürlüğe girdiğinde, akıllı telefonlar, tabletler, dijital fotoğraf makineleri veya taşınabilir hoparlörler gibi birçok küçük ürünün şarj cihazlarını değiştirmesi gerekecek. Uygulamayla, kullanıcıların farklı ürünlerin şarj aletlerini kullanabilmeleri ve bu sayede elektronik atık oranının azaltılması amaçlanıyor.

UYGULAMA YAYGINLAŞACAK

Yasa, 2026 yılında uygulamayı diz üstü bilgisayar gibi daha büyük elektronik aletlere doğru genişletmeyi öngörüyor. Gelişen teknolojiyle birlikte ortaya çıkan kablosuz şarj gibi henüz yeni yaygınlaşmakta olan uygulamaların da AB yönetim organları tarafından benzer bir standarda oturtulma olasılığı bulunuyor.

Yasa henüz Avrupa Parlamentosu başkanları ve Avrupa Konseyi tarafından onaylanmayı beklese de, söz konusu imzalar birer formalite olarak görülüyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar