AB'den İran'a 'insanız hava aracı' yaptırımları geldi

AB'den İran'a 'insanız hava aracı' yaptırımları geldi
Yayınlanma:
A+ A-
Avrupa Birliği İran'a yönelik yeni bir yaptırım kararı aldı. İran'ın Rusya'ya Ukrayna savaşında kullanılması için insansız hava araçları sattığı gerekçesiyle İran Genelkurmay Başkanı dahil üç kişi ve biri kuruma yönelik yeni yaptırımlar hayata geçirildi.

Artı Gerçek - Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, Ukrayna'daki savaşta kullanması için Rusya'ya insansız hava aracı gönderdiği gerekçesiyle İran'a yaptırım kararı aldı.

Çekya'nın yürüttüğü AB dönem başkanlığından yapılan açıklamada, yaptırımların, insansız hava araçlarının Ukrayna'nın vurulmasında kullanıldığı iddiasıyla uygulanacağı belirtildi.

Yeni karar kapsamında İranlı üç kişi ile bir kuruluşa yaptırım getirildi. Ayrıca daha önceki yaptırım listesine alınan İran'a ait dört kuruluşa uygulanan yaptırımlar da uzatıldı.

AB Resmi Gazetesi'nde, yeni yaptırım listesine eklenen kişilerin İranGenelkurmay Başkanı Tümgeneral Muhammed Bakıri, İranSavunma Bakanlığı Araştırma ve Endüstriyel İlişkiler Birimi Başkanı General Seyid Kureyşi ve İranDevrim Muhafızları Ordusu Hava Uzay Kuvvetleri İnsansız Hava Araçları Komutanı Tuğgeneral Said Agacani olduğu açıklandı.

Listedeki kurum ise insansız hava araçlarını üreten Şahid Havacılık Sanayi adlı şirket oldu.

AB'nin yaptırımları, varlıkların dondurulması, seyahat yasağı ve finansman yasağını içeriyor. Yaptırımlar bugün AB Resmi Gazetesi'nde yayımlanarak yürürlüğe girdi.

NE OLMUŞTU?

ABD ve NATO öncülüğüne Batılı ülkeler ve Kiev yönetimi, İran'ın Rusya'ya Ukrayna savaşında kullanması için "Şahid kamikaze İHA'ları" sattığı iddia ettiğini öne sürmüştü. Başkent Kiev'e yapılan saldırılarda da bu İHA'ların kullanıldığı iddia edilmişti.

Rusya ise suçlamayı yalanlamıştı.Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov ellerinde bu yönde bir bilgi olmadığını söylemişti. İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani ise bu ithamların giderilmesi için Ukrayna ile görüşmeye hazır olduklarını duyurmuştu. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar