Rusya'dan Ukrayna'ya yeni saldırılar: Enerji tesisleri vuruldu

Rusya'dan Ukrayna'ya yeni saldırılar: Enerji tesisleri vuruldu
Yayınlanma:
A+ A-
Ukrayna güne Rusya'nın bir dizi şiddetli saldırısıyla uyandı. Kiev dahil bir dizi kentte enerji altyapısı hedef oldu. Kremlin'den ise dünkü saldırılarda kamikaze İHA'ların kullanımıyla ilgili açıklama geldi. Sözcü Peskov "Bu konuda bilgimiz yok" dedi.

Artı Gerçek - Rusya dün başkent Kiev ve diğer kentlere yönelik başlattığı ciddi saldırısına devam etti.

Sabah saatlerinde Kiev ve diğer önemli kentlerdeki enerji tesisleri füzelerle vuruldu.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodİmir Zelenskiy'nin danışmanı Kiev'de üç patlama medyana geldiğini söylerken, kentten yükselen dumanlar sosyal medyada paylaşıldı.

Ukraynalı yetkililer Kiev'deki enerji tesisinin vurulması sonucu Dnipro ırmağı yakınlarında elektrik ve su hizmetinin sağlanamadığı açıklandı.

Kiev'de ayrıca saldırıları nedeniyle iki kişinin öldüğü duyuruldu.

Zaporijya kentinde de altyapı tesislerinin hedef alındığı ancak saldırılarda ölen olmadığı açıklandı. Ülkenin orta kısmında yer alan Dnipro kentinde iki enerji tesisinin ciddi şekilde zarar aldığı, Jitomir kentinde de büyük çaplı elektrik kesintilerin yaşandığı, Harkov ve Kriviy Ri'de de saldırılar olduğu Ukraynalı yetkililerce belirtildi.

Mıkolayiv kentinde de Rus güçlerinin fırlattığı S-300 hava savunma sistemlerinin füzelerinin bir apartmana isabet ettiği ve bir kişinin öldüğüdu yuruldu.

ZELENSKİY: ELEKTRİK SANTRALLERİNİN YÜZDE 30'U KULLANILAMAZ HALDE

Zelenskiy daha sonraki açıklamasında da 10 Ekim'den bu yana Rusya'nın hava saldırılarında ülkesinin elektrik santrallerinin yüzde 30'unun kullanılamaz hale geldiğini duyurdu.

Bu nedenle ülke genelinde elektrik kesintileri yaşandığını duyuran Zelenskiy artık Rusya'yla müzakere edecekleri hiçbir şey olmadığını da söyledi.

RUSYA SAVUNMA BAKANLIĞI: UZUN MENZİLLİ SİLAHLARLA HEDEFLER VURULDU

Rusya Savunma Bakanlığı ise son saldırılarla ilgili açıklamasında enerji altyapısının ve askeri hedeflerin vurulduğunu söyledi. Saldırıların denizden ve havadan yüksek hassasiyetli uzun menzilli füzelerle yapıldığı açıklandı.

KREMLİN'DEN KAMİKAZE İHA AÇIKLAMASI: BİLGİMİZ YOK

Son saldırılar 24 saat önce başkent Kiev'in "kamikaze insansız hava araçları (İHA) ile vurulmasının ardından geldi.

Ukrayna'nın ve Batılı ülkelerin İran yapımı olduğunu iddia ettiği "Shahed-136" adlı kamikaze İHA'ların bugünkü saldırılarda kullanılıp kullanılmadığı bilinmiyor. Kremlin'den ise konuyla ilgili yeni bir açıklama geldi.

Rusya'nın pazartesi günü Ukrayna'da bu İHA'ları kullanıp kullanmadığı sorusuna yanıt veren Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, kamikaze İHA'ların kullanılmasıyla ilgili "bilgilerinin olmadığını" söyledi.

Peskov açıklamasının devamında "Rus isimlerine sahip Rus ekipmanı kullanılıyor. Tüm diğer sorular Savunma Bakanlığı'na yöneltilmelidir" dedi.

Dünkü saldırılarda Kiev ve Sumi kentlerinde en az 9 kişi hayatını kaybetmiş, Rusya ise sivil yerleşim yerlerini değil askeri hedefler ve enerji altyapısını vurduğunu açıklamıştı.

ABD bu İHA'ların Rusya'ya verilmesinin Birleşmiş Milletler yaptırımlarının ihlali olduğu olduğu konusunda Fransa ve İngiltere ile anlaşmaya vardığını, Avrupa Birliği de kanıt olması haline bu konuda yeni yaptırımlar uygulayabileceğini duyurmuştu. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar