ABD'li senatör Menendez: Türkiye'nin F-16 almasına hala karşıyım

ABD'li senatör Menendez: Türkiye'nin F-16 almasına hala karşıyım
ABD Senatosu Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Bob Menendez, Türkiye’ye F-16 savaş uçakları satılmasına karşı durmaya devam ettiğini söyledi. Demokrat Partili senatör, Yunan-Türk ilişkilerinin geleceğinin seçimlerin sonucuna bağlı olduğunu da belirtti.

Artı Gerçek - ABD Senatosu Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Bob Menendez,
Yunanistan devlet televizyonu ERT kanalına değerlendirmelerde bulundu. Menendez, Türkiye’ye F-16 satışına hala karşı olduğunu bir kez daha dile getirdi ve "Türkiye bu şekilde ödüllendirilmek için yeterince şey yapmadı" dedi.

Kathimerini gazetesinin aktardığına göre "Erdoğan hükümetinin Yunanistan'a karşı saldırgan tavrını durdurması gerektiğini" de sözlerine ekledi.

Türkiye’yle yapılan anlaşmanın mevcut uçakların füze sistemlerinin değil sadece yazılımlarının yükseltilmesi amaçlı olduğunu söyledi. Kathimerini gazetesi Menendez'in bahsettiği anlaşmanın aviyonik yazılım yükseltmeleri için Türkiye ile yakın zamanda yapılan 259 milyon dolarlık bir anlaşma olduğunu, bu anlaşmanın Türkiye'nin yeni F-16'lar ve 80'e yakın yükseltme kiti için yaptığı 20 milyar dolarlık taleple bir ilgisi bulunmadığını belirtti.

'TÜRK- YUNAN İLİŞKİLERİ SEÇİM SONUÇLARINA BAĞLI'

Yunanistan ve Türkiye'deki seçimlerden sonra Yunan-Türk ilişkilerinin geleceği sorulduğunda Menendez, bunun "seçimlerin sonuçlarına bağlı olacağını" söyleyerek, Yunan hükümetinin Türkiye ile barış içinde yaşamak istediğini her zaman gördüğünü savundu.

Menendez “Mevcut Türk hava sahası ve karasuları sınırlarını ihlal eden, 'bir gece ansızın geleceğiz' şeklinde tehditkar ifadeler kullanan Türkiye'dir. Yunanistan her zaman barışçıl bir tutum sergilemektedir ve bu tutum ABD'de saygı görüyor. Ancak Erdoğan'ın Türkiye'sinde böyle bir durum söz konusu değil" ifadelerini kullandı.

Menendez sözlerini "Türkiye'de kimlerin seçileceğini göreceğiz. Ancak NATO müttefiklerinin, yalnızca güvenlik sorumluluklarını değil, aynı zamanda NATO'nun gerektirdiği ilke ve değerleri de yerine getiren ve bölgede barış içinde yaşayan gerçek NATO müttefikleri olmaları için tavrın değişeceğini umuyorum. Bu daha fazla refah ve zenginliğe yol açacaktır” dedi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar