Demokrat Senatör Menendez: Erdoğan saldırganlığa son verene dek F-16 satışına karşı çıkacağım

Demokrat Senatör Menendez: Erdoğan saldırganlığa son verene dek F-16 satışına karşı çıkacağım
Yayınlanma:
A+ A-
ABD'nin Türkiye'ye F-16 satışına Yunanistan şartı getirmek isteyen Demokrat Senatör Menendez, Senato'daki tasarıdan bu koşulların çıkarılmasını değerlendirdi: Erdoğan saldırganlık kampanyasını durdurana dek F-16’larla ilgili hiçbir konuyu onaylamayacağım.

Artı Gerçek - ABD'de Türkiye'ye F-16 satışına getirilmesi istenen şartların ilgili yasanın Senato ayağından çıkarılması sonrası tartışma başladı. Satış için Yunanistan'ın hava sahasının ihlal edilmemesi şartı getirmek isteyen Demokrat Senatör Bob Menendez, “Erdoğan bölgedeki saldırganlık kampanyasına son verene kadar Türkiye’ye F-16 satışına karşı çıkmaya devam edeceğini” söyledi.

Türkiye'ye F-16 satışına Menendez ve Demokrat Senatör Chris van Hollen tarafından getirilmek istenen şartlar, Pentagon'un bütçesini belirleyen ABD 2023 Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası'nın (NDAA) Senato'daki taslak metnine eklenmişti. Senatörler, F-16 satışı için bu uçaklarla Yunanistan'ın hava sahasının ihlal edilmemesi ve uçakların YPG'ye karşı kullanılmamasını, Türkiye'nin İsveç ile Finlandiya'nın NATO üyeliğini onaylaması koşulunu eklemişti. Senato'daki son metinde ise bu şartların çıkarıldığı görüldü.

Menendez ise sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası’ndaki (NDAA) bir değişiklik, ABD'nin Doğu Akdeniz'deki çıkarlarını ilerletmek için sahip olduğumuz araçlardan sadece biri. Açık konuşayım: ABD Kongresi’nin Senato Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı olarak, Erdoğan bölgedeki saldırganlık kampanyasını durdurana dek Türkiye için F-16’larla ilgili hiçbir konuyu onaylamayacağım. Nokta” dedi.

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?

ABD Senatosu, 2023 savunma bütçesini içeren NDAA tasarısına eklenmek üzere sunulan 900’e yakın maddeyi görüşmeye devam ediyor. Senato'nun çalışmalarını tamamlaması sonrası ilgili yasanın Temsilciler Meclisi versiyonu ile birleştirilip ortak bir metin haline getirilmesi, onay için de ABD Başkanı Joe Biden’a sunulması gerekiyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar