ABD'nin prestijli üniversitesinde Gazze'yle dayanışması gösterisi yapan 100'den fazla öğrenci gözaltına alındı

ABD'nin prestijli üniversitesinde Gazze'yle dayanışması gösterisi yapan 100'den fazla öğrenci gözaltına alındı
New York polisinin Filistin'i savunan çok sayıda öğrenciyi gözaltına alması sırasında, Columbia Üniversitesi'nde 50 yıl önce Vietnam Savaşı'na karşı yapılan protestoları anımsatan sahneler yaşandı.

Artı Gerçek - ABD'nin en eski ve tanınmışlarından olan, New York şehrindeki Columbia Üniversitesi'nin Rektörü Nemat Minouche Shafik'in kampüsteki Filistin yanlısı protestolar üzerinden antisemitizm suçlamalarına Temsilciler Meclisi'nde yanıt vermesi ve Cumhuriyetçilerin ateşine maruz kalmasının ardından, 100'den fazla öğrenci gözaltına alındı. Gözaltılar, Rektör Shafik'in protestocuların kurduğu onlarca çadırdan oluşan kamp alanının temizlenmesi için polise yetki vermesinin ardından geldi.

REKTÖR PROTESTOCU ÖĞRENCİLERİNİ 'SATTI'

Önceki günkü meclis komisyonu oturumunda g eçen üç seçkin üniversitenin rektörünün koltuğuna mal olan suçlamalar yöneltilen ve kampüsteki Yahudi öğrencileri korumada başarısız olmakla itham edilen Rektör Shafik, "kampüsteki antisemitizm nedeniyle ahlaki krizle karşı karşıya olan Columbia'nın şüpheli faillere karşı güçlü önlemler aldığını" söyledi.

'POLİSE KAMPI TEMİZLEMEYE BAŞLAMASI İÇİN YETKİ VERDİM'

Ardından "Columbia kampüsünün güvenliğiyle ilgili endişelerimden dolayı, New York Polis Teşkilatı'na kampı temizlemeye başlaması için yetki verdim" açıklamasını yapan kadın rektör, protestocuların "okulun izinsiz gösteri düzenlemeye ilişkin kural ve politikalarını ihlal ettiğini ve yöneticilerle iletişime geçmek istemediklerini" iddia etti.

GÖZALTI GEREKÇESİ 'İZİNSİZ GİRİŞ'

Polisin öğrencilere müdahalesinde, 50 yıl önce Columbia Üniversitesi'nde ABD'nin Vietnam Savaşı'na karşı yapılan protestoları anımsatan sahneler yaşandı.

New York Belediye Başkanı Eric Adams, polisin şiddet veya yaralama olmaksızın 108'den fazla kişiyi gözaltına aldığını açıkladı. Polis, gözaltıların "izinsiz girişle ilgili" olduğunu söyledi.

ÖĞRENCİLERE OKULDAN UZAKLAŞTIRMA CEZASI

"Kampı izinsiz protesto olarak değerlendirdiğini ve katılan öğrencilere uzaklaştırma verdiğini" duyuran Columbia Üniversitesi, "Katılımcıları belirlemeye devam ediyoruz ve resmi bildirimler göndereceğiz" dedi.

İLHAN OMAR'IN KIZI DA UZAKLAŞTIRILDI

Filistin yanlısı Ortadoğu Anlayış Enstitüsü, şimdiki halde en az üç öğrencinin (Isra Hirsi, Maryam Iqbal, Soph Dinu) Columbia Üniversitesi'ne bağlı Barnard College'dan uzaklaştırma bildirimi aldığını belirtti.

Isra Hirsi, Temsilciler Meclisi'ndeki Demokrat milletvekili İlhan Omar'ın kızı. İlhan Omar, önceki günkü meclis oturumunda Rektör Shafik ifade verirken, protestoculara destek açıklamıştı.

Hirsi, okuldan uzaklaştırma cezası aldıktan sonra sosyal medya paylaşımında "Gazze dayanışma kampında bulunan bizler korkmayacağız" dedi.

'ÜNİVERSİTELER İSRAİL BAĞLANTILI ŞİRKETLERDEN ÇEKİLSİN'

Kamp, Columbia Üniversitesi Apartheid Divest, Filistin'de Adalet İçin Öğrenciler ve Barış için Yahudi Sesi'nin gibi öğrenci birliklerinden oluşan bir koalisyon tarafından kuruldu.

Columbia'daki protestocular, Gazze'de kalıcı ateşkes ve ABD'nin İsrail'e askeri yardımının sona ermesinin yanısıra üniversitelerin İsrail'in saldırısından kâr sağlayan şirketlerden çekilmesini talep ediyor.

USC'DE TABASSUM'A DESTEK GÖSTERİSİ: BIRAKIN KONUŞSUN

Bir diğer gelişme de mezuniyet konuşması "güvenlik endişeleri" gerekçesiyle iptal edilen okul birincisi öğrenci Asna Tabassum'u desteklemek için Güney Kaliforniya Üniversitesi'nde (USC) 500 öğrencinin yürüyüş düzenlemesi oldu.

USC'nin İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırısına karşı çıkması nedeniyle Asna Tabassum'u susturmaya çalıştığını söyleyen protestocular "Konuşsun" pankartları açıp "Utanç!" sloganları attı.

USC'deki Barış İçin Yahudi Sesi birliğinin üyesi, 23 yaşındaki gösterici Katya Urban, "Özellikle şu anda USC'deki Yahudi sesinin, USC'deki Siyonist karşıtı Yahudi sesinin çok yüksek ve çok görünür olması gerçekten önemli" dedi.

AMERİKAN KAMUOYUNDA İSRAİL KARŞITLIĞI ARTIYOR

ABD, İsrail'in Gazze Savaşı'nın başladığı 7 Ekim'den beri üniversite kampüsleri, köprüler ve havalimanlarında düzeni sekteye uğratan protestolarla sarsılıyor.

Aynı zamanda insan hakları savunucuları, son aylarda Yahudiler, Araplar ve Müslümanlara karşı önyargı ve nefret olaylarının arttığına dikkat çekiyor. (Reuters, Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar