ABD'nin yeni Rusya yaptırımları Türkiye dahil pek çok ülkeden 300'den fazla kişi ve kuruluşu hedef aldı

ABD'nin yeni Rusya yaptırımları Türkiye dahil pek çok ülkeden 300'den fazla kişi ve kuruluşu hedef aldı
Rusya yaptırımlarını genişleten ABD yönetimi, Rusya'nın yanısıra Çin ve Türkiye dahil pek çok ülkeden 300'den fazla kişi ve kuruluşu hedef aldı. Eski bir Beyaz Saray yetkilisi "Türk bankalarına Rus bankalarıyla işlem yapmama uyarısı" yorumunda bulundu.

Artı Gerçek - ABD Başkanı Joe Biden'ın İtalya'da G7 zirvesine katılırken, Washington, Ukrayna Savaşı gerekçesiyle Rusya yaptırımlarının çapını daha da genişlettiğini duyurdu. Yeni yaptırımlar Moskova Borsası (MOEX) ve ilgili bağlı kuruluşlar, bankalar, LNG projelerinde yer alan kuruluşlar gibi çok sayıda Rus şirketinin yanısıra Rusya askeri aygıtına yardımcı oldukları gerekçesiyle Çin, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Güney Afrika ve Türkiye dahil çok sayıda ülkeden kişi ve kuruluşu hedef aldı.

Bugün Rusya'da resmi tatilken, MOEX, ABD yaptırımlarının genişletilmesinden bir saat sonra yaptığı açıklamada, dolar ve euro ticaretini derhal askıya aldığını duyurdu.

ABD Hazine Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı'nın "ürünleri ve hizmetleriyle Rusya'nın savaş çabalarını sürdürmesine ve yaptırımlardan kaçmasına olanak sağladıkları" gerekçesiyle 300'den fazla kişi ve kuruluşu daha yaptırım kapsamına aldı.

TÜRKİYE'DEN HANGİ ŞİRKETLER LİSTEDE?

ABD Hazine Bakanlığı listesinde Türkiye'den şu şirketler yer aldı: Platform Endüstriyel, Onyad Bilgisayar, Safes Lojistik, Newton-ITM, SSGCTM CNC, Minyon Kesici, Gepa Lojistik, Kamilhan Lojistik, CPS Proses, RMB Yapı, Taksan Makina, Denet İthalat.

ABD Dışişleri Bakanlığı listesinde Türkiye'den şu şirketler yer aldı: Koç Gemicilik, Bee İnşaat, Ankara Global Dış Ticaret, Platin Grup Makine İmalat, CNCFORM, Bulutlar Gemi Tersanecilik.

BLINKEN: BEDEL ÖDETİYORUZ

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, "Rusya'nın savaşını yürütmek için uluslararası mali sistemi kullanmasını engellemek, Rusya'nın askeri-endüstriyel üssüne yönelik destek ağlarını bozmak ve Vladimir Putin Ukrayna'ya yönelik saldırganlığını sürdürmesinin Rusya'ya bedelini artırmak için elimizdeki tüm araçları kullanmaya devam edeceğiz" açıklamasını yaptı.

YELLEN: RUSYA'YLA İŞ YAPAN FİNANS KURULUŞLARININ RİSKİNİ ARTIRIYORUZ

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, yeni yaptırımların, "Rusya'nın üçüncü ülkelerden gelen kritik malzemelere bağımlılığı dahil olmak üzere uluslararası malzeme ve ekipmana erişmek için elinde kalan yollara darbe vurduğunu" söyledi.

"Rusya'nın savaş ekonomisiyle iş yapan finansal kuruluşların riskini artırıyoruz" vurgusunu yapan Yellen, bu kuruluşları "ABD mali sistemine erişimlerini kaybetmekle" tehdit ettiklerini belirtti.

TEKNOLOJİ, EKİPMAN, YAZILIM, ÇİP HEDEFTE

"Yaptırımlardan kaçma yollarını ortadan kaldırıyoruz ve Rusya'nın yabancı teknoloji, ekipman, yazılım ve enformasyon teknolojisi hizmetlerinden yararlanma becerisini azaltıyoruz" diyen ABD Hazine Bakanı, "Rusya, Ukrayna'ya karşı açtığı haksız savaşı sürdürmek için her gün geleceğini ipotek altına almaya devam ediyor" iddiasında bulundu.

ABD Ticaret Bakanlığı da yarı iletkenleri Rusya'ya yönlendiren Hong Kong'daki paravan şirketleri hedef aldığını ve Moskova için bu tür çipler dahil yaklaşık 100 milyon dolarlık yüksek öncelikli kalemi etkileyecek adımlar attığını duyurdu.

Bir bakanlık yetkilisi, Rusya'nın diğer ülkelerden ithal edemeyeceği ürün listelerini ABD menşeli ürünlerin yanısıra ABD markalı ürünleri de kapsayacak şekilde genişleteceklerini söyledi. Yani ABD fikri mülkiyeti veya teknolojisiyle yapılanlar da yasak listesine girecek.

BEYAZ SARAY ESKİ EKONOMİ DİREKTÖRÜ: RUSYA'YA KÜRESEL MALİ AMBARGO

Reuters'e konuşan 2021-22'de Beyaz Saray'ın uluslararası ekonomiden sorumlu direktörü Peter Harrell, son yaptırımlarla "Rusya'ya küresel mali ambargo uygulama çabası gibi görünmeye başlayan bir şeye kayıldığı" değerlendirmesini yaptı.

'MESAJ AYNI ZAMANDA TÜRKİYE'DEKİ BANKALARA'

Son yaptırımların bir "paradigma değişimi" olduğunu, zira yabancı bankaları önemli büyük Rus bankalarıyla iş yapmaları halinde ABD mali sisteminden kopma riskine maruz bıraktığını söyleyen Harrell şöyle konuştu:

"Buradaki mesaj aslında Çin, Türkiye, BAE ve G7 dışında kalan ülkelerdeki bankalara yönelik; onlara büyük Rus bankaları ve diğer yaptırım uygulanan Rus bankalarıyla işlem yapmaya devam ettikleri için yaptırımlarla karşı karşıya oldukları mesajı veriliyor."

'BANKALARIN RUSYA'DAN EL ÇEKMESİYLE SONUÇLANABİLİR'

Bunun bu bankaların Rusya'dan "büyük bir geri çekilmesine" yol açabileceğini öngören eski Beyaz Saray yetkilisi, "Bu mali geri çekilme de muhtemelen Rusya ile ticaret yapmaya devam eden ülkelerden gelen mal akışını zorlaştıracak" diye ekledi.

ÇİN'DEN TEPKİ: İKİYÜZLÜLÜK, ZORBALIK

ABD'nin Rusya'nın Ukrayna Savaşı gerekçesiyle uyguladığı yaptırımlara "kesinkes karşı çıktığını" yineleyen Çin, şirketlerinin ve vatandaşlarının hak ve çıkarlarını koruyacağını söyledi. ABD'yi barış için bastırır gözükürken Ukrayna'ya silah sağladığı için "son derece ikiyüzlü ve zorba" olarak niteledi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, "ABD'yi yasadışı tek taraflı yaptırımları kötüye kullanmayı derhal bırakmaya, ateşkeslere odaklanmaya, savaşları durdurmaya, barışı yeniden tesis etmeye ve yapıcı bir rol oynamaya çağırıyoruz" dedi.

RUSYA EKONOMİSİ YAPTIRIMLARA RAĞMEN BÜYÜYOR

Rusya'nın Ukrayna'ya girdiği Şubat 2022'den beri ABD ile AB'nin yaptırımların çıtası sürekli yükseltmesine rağmen, Uluslararası Para Fonu (IMF) Rusya'nın bu yıl yüzde 3.2 oranında ekonomik büyüme kaydedeceğini öngördü. (Reuters, BBC, Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar