AB'nin Türkiye sınırında gizli göçmen hapishaneleri kurduğu ortaya çıktı

AB'nin Türkiye sınırında gizli göçmen hapishaneleri kurduğu ortaya çıktı
Yayınlanma:
A+ A-
Avrupa'da yayın yapan kuruluşların yürüttüğü ortak araştırma sonucu Avrupa Birliği'nin dış sınırlarında gizli göçmen hapishaneleri kurulduğu ortaya çıktı. İnsan Hakları Örgütleri, AB sınır polisi Frontex'in "sorunun bir parçası olduğunu" vurguladı.

Artı Gerçek - Avrupa Birliği'nin (AB) dış sınırlarında göçmenlerin tutulduğu ve kötü muameleye maruz bırakıldıkları gizli hapishaneler bulunduğu iddia edildi.

Alman kamu yayıncılık kuruluşu ARD ve Spiegel dergisinin, yayın kuruluşları Lighthouse Reports, Sky News, Le Monde, Domani, SRF ve RFE/RL Bulgaria ile birlikte yaptığı araştırmalara dayanan haberde, bu hapishanelerde tutulan kişilerin yasa dışı "geri itme" uygulamalarıyla sınır dışı edildiği belirtildi.

İNSAN ONURUNA AYKIRI VE AŞAĞILAYICI MUAMELE

Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre, yayın kuruluşlarının ortak araştırması sonucunda bu tür hapishanelerin varlığının ilk kez kanıtlandığı kaydedildi.

Araştırmaya göre bu hapishanelerden biri, Bulgaristan'da, sınır karakolunun arazisinde bulunuyor. Demir parmaklıklarla çevrili derme çatma bir baraka görünümündeki yapının gizli kameralarla görüntülendiği, kayıtlarda göçmenlerin çöpler arasında yere yatırılmış vaziyette tutuldukları, ardından otomobillerle başka bir yere götürüldüklerinin görüldüğü belirtiliyor.

Haberde, göçmenlerin ifadelerine de yer verilerek bu barakalarda günlerce yemek ve su verilmeden tutuldukları, ardından polis tarafından sınıra götürülerek Türkiye'ye dönmeye zorlandıkları kaydediliyor.

Münih merkezli Max-Planck Enstitüsü'nden hukukçu Constantin Hruschka ARD'ye yaptığı açıklamada, "bu barınakların kişiyi hürriyetinden yoksun kılma anlamına geldiğini ve tamamen hukuka aykırı olduğunu" belirterek "Bu kesin bir hukuk ihlalidir. İnsan onuruna aykırı ve aşağılayıcı muamele yasağı hiçbir koşulda ihlal edilemez" dedi.

'FRONTEX SORUNUN BİR PARÇASI'

Yayın kuruluşlarının araştırmasında, yasa dışı alıkoymaların AB sınır ajansı Frontex'in gözlerinin önünde gerçekleştiği de ortaya çıktı.

Bulgaristan'daki söz konusu sınır karakolunda Frontex'e bağlı on memurun görev yaptığı bildirildi. İnsan Hakları İzleme Örgütü Almanya Bölümü Direktörü Wenzel Michalski, Frontex'in "sorunun bir parçası" olduğunu belirterek "bu tür uygulamaları engellemeyen memurların suça ortak olacaklarını" vurguladı.

Konuyla ilgili yayın kuruluşlarının sorusuna yanıt veren Frontex ise, "Frontex memurlarının bölgedeki Bulgar sınır polisini sınırdaki gözlem faaliyetlerinde desteklediğini, bahsedilen koşulların Frontex tarafından tespit edilmediğini, ancak bilgilerin ilgili birimlere iletildiğini" kaydetti. Bulgaristan makamları ise konuyla ilgili soruları yanıtsız bıraktı.

AB'nin sınırlarını korumak için kurulmuş özel bir polis gücü olan Frontex, daha önce de Yunanistan'ın Ege Denizi'ndeki göçmenleri geri itme uygulamalarına göz yumduğu gerekçesiyle sert eleştirilere hedef olmuştu.

MACARİSTAN'DA DA BENZER UYGULAMALAR VAR

Yayın kuruluşları, Bulgaristan'ın yanı sıra Macaristan'da da benzer uygulamaları ortaya koydu. Eldeki görüntülerde göçmenlerin Macar sınır polisi tarafından coplarla gemi konteynerlerine zorla sokulduğunun görüldüğü belirtildi. Göçmenler ifadelerinde, kendilerine yiyecek ve su verilmeden saatlerce bu konteynerlerde bekletildiklerini, ardından otobüslerle sınıra götürülerek Sırbistan'a geri dönmeye zorlandıklarını anlattı.

Macaristan hükümeti ise konuyla ilgili soruya verdiği yanıtta tüm suçlamaları reddederek "Macar polisinin her zaman AB hukukuna bağlı hareket ettiğini" ileri sürdü. AB Komisyonu ise, AB dış sınırlarındaki "yanlış davranışlarla" ilgili suçlamaların çok ciddiye alındığını ancak "Temel haklara riayet edilmesinden ve suçlamaların açıklığa kavuşturulmasından ilgili devletlerin sorumlu olduğunu" belirtti. (Kaynak)

Öne Çıkanlar