Tunus açıklarında göçmen teknesi battı: Kayıplar aranıyor

Tunus açıklarında göçmen teknesi battı: Kayıplar aranıyor
Yayınlanma:
A+ A-
İtalya'ya ulaşmak isteyen en az 16 göçmeni taşıyan tekne Akdeniz'de, Tunus açıklarında battı. Yetkililer bir kişinin cesedine ulaştıklarını, kaybolan beş kişiyi aradıklarını duyurdu.

Artı Gerçek- Akdeniz'i aşarak Avrupa'ya ulaşmaya çalışan göçmenlerin trajedisi sürüyor.

Reuters'a konuşan Tunuslu güvenlik yetkilileri 16 göçmeni taşıyan bir teknenin ülkenin kuzeyindeki Bizerte kenti açıklarında battığını söyledi.

10 göçmenin kurtarıldığını açıklayan yetkililer bir kişinin cesedine ulaşıldığını, kaybolan beş kişiyi arama çalışmalarının sürdüğünü aktardı.

Son aylarda Tunus ve Libya'da Akdeniz'i aşarak Avrupa'ya ulaşmak isteyen göçmenlerin sayısında artış yaşandı, onlarcası son aylarda hayatını kaybetti.

Uluslararası Göç Örgütü'ne göre son 8 yılda 29 binden fazla, son iki yılda ise beş binden fazla göçmenin Avrupa'ya ulaşmak isterken öldü. En fazla ölüm Akdeniz'de kaydedilirken, Türkiye- Yunanistan sınırında da ölümlerin arttığı açıklanmıştı.

Raporda, Ocak 2021'den bu yana çoğunluğu Libya ile Tunus kıyıları çıkışlı olan, İtalya veya Malta'ya gelmeye çalışan göçmenlerden 2 bin 836'sının teknelerinin batması ya da açlık, susuzluk gibi nedenlerden hayatını kaybettiği ya da kaybolduğu belirtilmişti. Bu rakam 2019-2020 döneminde 2 bin 262 olarak kaydedilmişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar