Dört yaşındaki çocuk ailesi olmadan Tunus'tan İtalya'ya gitti

Dört yaşındaki çocuk ailesi olmadan Tunus'tan İtalya'ya gitti
Dört yaşındaki bir kız çocuk, Tunus'tan İtalya'ya giden göçmen teknesine binmeye çalışırken anne ve babasından ayrılmak zorunda kaldı. Akdeniz'i tek başına geçip Sicilya'nın Lampedusa adasına kadar ulaşan çocuğun duygusal şok yaşadığı belirtildi.

Artı Gerçek - Dört yaşındaki bir çocuk, Tunus'tan İtalya'ya göç etmeye çalışan ailesinden ayrılmak zorunda kalınca 26 saatlik yolculuğu tek başına yaptı. İtalya'nın Lampedusa adasına yanında ailesi olmaksızın ulaşan çocuğun Palermo'da bir çocuk merkezinde tutulduğu ve durumunun iyi olduğunu duyurdu. 'Linda' adıyla anılan çocuğun ailesine iade edilip edilmeyeceği belirsizliğini koruyor.

NEDEN YALNIZ KALDI?

İtalyan parlamentosundaki üç Tunus kökenli milletvekilinden biri olan Majdi Karbai'nin anlatımına göre, Linda'nın ailesi Tunus'taki siyasi ve ekonomik kriz nedeniyle İtalya'ya göç etme kararı aldı. Linda'nın kalp hastası olan yedi yaşındaki ablasını da burada tedavi ettirmek istiyorlardı.

Ancak aile, denizde göçmenleri almak üzere bekleyen tekneye ulaşmaya çalıştıkları sırada ayrılmak zorunda kaldı. Linda'yı kucağında götüren baba, diğer kızlarını taşıyan annenin tekneye giderken boğulmaktan korktuğu için bağırdığını duydu. Baba, eşi ile diğer çocuğuna yardım etmek için geri dönerken, kucağındaki Linda'yı geçici olarak tekneye bıraktı.

Karbai'nin Tunus'taki aile üyelerinden aldığı bilgiye göre, bu sırada bölgeye polis geldiğini zanneden insan kaçakçıları yakalanmamak için motoru çalıştırarak yola çıktı; ailesi Tunus'ta kalan dört yaşındaki Linda, 70 başka göçmenle birlikte İtalya'ya hareket etti.

'SÜREKLİ AİLESİNİ SORUYOR'

Karbai, The Guardian gazetesine demecinde Linda'nın duygusal şok bir şok yaşadığını ve ne olduğunu anlamadığını söyleyerek, "Sürekli olarak ailesini ve onları bir daha ne zaman görebileceğini soruyor" dedi.

TUNUS AİLEYİ GÖNDERMEDİ, ÇOCUĞUN İADESİ İSTENİYOR

Öte yandan, Tunuslu yetkililerin aileyi reşit olmayan bir çocuğu terk etmekle suçlayarak yurdışına seyahat koyduğu, ebeveynlerinin İtalya'ya gitmesi yerine Linda'nın Tunus'a iadesinin tercih edildiği belirtildi. Karbai, "Her ne kadar aile kızlarını geri almak istese de süreç o kadar kolay işlemeyecek. Çünkü Linda şu an yerel bir koruyucunun himayesinde" diye konuştu.

Sicilyalı bir yargıcın cuma günü iade talebine karşı çıkarak Linda'nın yanında aile üyeleri olmadan seyahat emesi konusunda bir rapor istediği de belirtildi.

'YAŞITLARIYLA OYNUYOR'

Uluslararası bir sivil toplum kuruluşu olan "Çocukları Kurtarın" da Linda'ya destek sunduğunu açıkladı. Kurum yetkilisi Giovanna De Benedetto, "Linda diğer yaşıtlarıyla oynuyor ve korkularından arınması için psiko-sosyal destek görüyor. Onun iyi olması için çalışıyoruz" dedi.

Kuzey Afrika ülkelerinden binlerce insan, ülkelerindeki siyasi ekonomik krizler, açlık ve yoksulluk sebebiyle kaçak yollardan Avrupa'ya geçmek isterken hayatını kaybediyor. Mülteci derneğinin verilerine göre 2014'ten beri Akdeniz'de 20 bini aşkın insan Avrupa'ya ulaşmaya çalışırken hayatını kaybetti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar