Adidas'tan 48 saat sonra U dönüşü: Black Lives Matter'ın logosuna karşı yaptığı başvuruyu geri çekti

Adidas'tan 48 saat sonra U dönüşü: Black Lives Matter'ın logosuna karşı yaptığı başvuruyu geri çekti
Yayınlanma:
A+ A-
Dünyanın en büyük spor giyim markalarından biri olan Adidas, ABD Tescil Ofisi'ne yaptığı, Black Lives Matter'ın logo haklarını ihlal ettiğine dair başvurusunu geri çekti. Şirketin başvurusunun 'ırkçılık' olarak algılanmasından çekindiği belirtiliyor.

Artı Gerçek - Dünyanın en büyük spor giyim markalarından biri olan Adidas, ABD Tescil Ofisi'ne Black Lives Matter'ın (Siyahların Hayatı Değerlidir- BLM) üç paralel çizgili sembolünün giyim ürünlerinde kullanılmasının engellenmesi talebiyle yaptığı başvuruyu geri çekti. Şirketten yapılan açıklamada, "Adidas, Black Lives Matter'ın ticari marka başvurusuna yaptığı itirazı en kısa sürede geri çekecektir" dendi. Şirkete yakın bir kaynağın verdiği bilgiye göre Adidas başvurusunu, "BLM'nin yürüttüğü faaliyetlere karşı bir tutum şeklinde algılanabileceği gerekçesiyle" geri çekti.

Almanya merkezli firma, pazartesi günü yaptığı başvuruda Black Lives Matter Vakfı'nın sarı üç çizgili logosuyla spor giyim şirketinin logosunun benzer olduğunu savunuyordu. Adidas, çok uzun süredir üç çizgili logoyu kullandıklarını ve logolardaki benzerliklerin kamuoyunu yanıltabileceğini ileri sürüyordu.

Tescil Ofisi'ne yaptıkları başvuruda 1952'den bu yana logoyu kullandıklarını belirten firma, logosunun 'muazzam bir uluslararası ün ve bilinirliğe sahip olduğunu' ileri sürmüştü. Adidas, BLM vakfının logosunun kafa karıştırıcı şekilde kendi logosuna benzediğini ve tüketicilerin, ürünlerinin birbiriyle bağlantılı veya aynı kaynaktan geldiğini düşünebileceklerini iddia etmişti. ABD Tescil Ofisi ise, Black Lives Matter'a yanıt vermesi için 6 Mayıs'a kadar süre tanımıştı.

BENZER BİR DAVADA ADİDAS ALEYHİNE KARAR ÇIKMIŞTI

Şirketin tasarımcı Thom Browne'ın moda evine karşı açtığı bir davanın dosyasında yer alan belgelere göre Adidas, 2008'den bu yana üç şeritli ticari markayla ilgili 90'dan fazla dava açtı ve 200'den fazla uzlaşma anlaşması imzaladı. Mahkeme bu yılın ocak ayında Thom Browne'ın şerit desenlerinin Adidas'ın ticari marka haklarını ihlal etmediğine karar vermişti.

BLM 2020'DE TESCİL İÇİN BAŞVURMUŞTU

ABD'de siyah hakları için mücadele eden BLM vakfı Kasım 2020'de giysiler, yayınlar, çantalar, bilezikler ve kupalar dahil olmak üzere çeşitli ürünlerde kullanmak için sarı üç şeritli tasarımı kapsayan bir ticari marka başvurusunda bulunmuştu. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar