Adidas, antisemit sözleri nedeniyle Kanye West ile ortaklığını sonlandırdı

Adidas, antisemit sözleri nedeniyle Kanye West ile ortaklığını sonlandırdı
Son dönemde çeşitli açıklamaları ile tartışma yaratan ABD'li rapçi Ye (eski adı Kanye West) bu kez antisemit sözleri nedeniyle Adidas ile işbirliğini kaybetti. Rapçinin sözlerini "kabul edilemez" diye niteleyen Adidas Ye ile ortaklığını sonlandırdı.

Artı Gerçek - Almanya merkezli spor ürünleri markası Adidas, antisemitizm (Yahudi düşmanlığı) içeren sözleri nedeniyle ABD'li ünlü rapçi Kanye West (yeni adıyla Ye) ile ortaklığını bitirdiğini açıkladı.

Adidas'tan yapılan açıklamada " Adidas antisemitizme ve hiçbir nefret söylemine hoşgörü gösteremez. Ye'nin kısa süre önceki sözleri ve eylemleri kabul edilmez, nefret dolu ve tehlikeli. Bunlar şirketimizin çeşitlilik ve kapsayıcılık, karşılıklı saygı ve adalet değerlerini ihlal ediyor" dendi.

Adidas bir süredir rap sanatçısı Ye ile ilişkilerini kesmesi için baskı altındaydı. Birçok ünlü ve sosyal medya kullanıcısı antisemit açıklaması nedeniyle şirketin sanatçıyla işbirliğini iptal etmesini talep etmişti.

Adidas bugün yaptığı açıklamasında ayrıca Yeezy ürünlerinin üretimini durduracağını ve Kanye West ve şirketlerine ödeme yapmayı da durduracağını duyurdu.

Adidas bu hamleyle bu yılki net gelirinden 246 milyon dolarlık bir kayıp yaşayacağını da açıkladı.

NE DEMİŞTİ?

Ünlü rapçi Kanye West, arkadaşına yolladığı, antisemit olarak nitelenen mesajların ardından sosyal medyada kısıtlanmasının suçlusunun Yahudiler olduğunu iddia etmişti.

‘Yahudi karşıtı’ olarak nitelendirilen paylaşımlar yapması üzerine Instagram hesabının kısıtlanmasından kısa bir süre sonra West, pazar günü yayınladığı tweette “Bu gece biraz uykum var ama uyandığımda Yahudilere karşı (Death Con 3) uygulayacağım. Komik olan şu ki ben aslında antisemit olamam çünkü siyahlar da aslında Yahudi’dir. Sizler benimle oynadınız ve gündeminize karşı çıkan herkesi karalamaya çalıştınız” diye yazdı. Twitter daha sonra gönderiyi kurallarını ihlal ettiği için platformdan kaldırdı.

Kanye'nin yazdığı ‘Death con 3’ ifadesi, ABD ordusunun yükseltilmiş alarm durumu için kullanılan ‘DEFCON 3'ün kasıtlı şekilde yanlış kullanımı gibi görünüyor.

Kanye West daha önce de "köleliğin bir tercih olduğunu" savunduğu tartışmalı açıklamaları ve ABD'de polis şiddeti sonucu ölen siyahların sloganı olan "Siyahların Hayatı Değerlidir" yerine "Beyazların Hayatı Değerlidir" yazılı bir bir tişört giydiği için tepki çekmişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar