Taliban topladığı yardımları poşetle Türkiye Büyükelçisi'ne iletti

Taliban topladığı yardımları poşetle Türkiye Büyükelçisi'ne iletti
Yayınlanma:
A+ A-
Maraş depremlerinin ardından Türkiye ve Suriye'ye yardım yapacağını duyuran ülkelerden biri de Afganistan'dı. Taliban'a bağlı Afganistan Kızılayı'nca paylaşılan görsellerde söz konusu yardımın poşet içinde iletilmesi dikkat çekti.

Artı Gerçek - Maraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından hükümetin yaptığı uluslararası yardım çağrısına karşılık veren ülkelerden biri de Afganistan'dı. Taliban yönetimine bağlı Afganistan Kızılayı Başkanı Matiul Hak Halis, Afganistan'daki Türkiye Büyükelçisi Cihad Erginay'a 4 milyon 500 bin Afganistan Afganisi (yaklaşık 900 bin Türk Lirası) tutarında yardımı teslim etti.

Afgan Kızılayı'nın Twitter hesabında paylaşılan fotoğraflarda paranın bir poşet içinde teslim edilmesi dikkat çekti.

Daha sonra yapılan görüşmede Cihad Erginay'ın teşekkürlerini ileterek, yardımları güvenli bir şekilde depremzedelere ulaştırma sözü verdiği belirtildi. Matiul Hak Halis ise depremzedeler için açılan taziye defterini imzaladı.

afgan.jpg

Ağustos 2021'de ABD'nin çekilmesiyle Afganistan'da iktidarı yeniden ele geçiren Taliban hükümetinin Dışişleri Bakanlığı, Maraş depremlerinin ardından Türkiye ve Suriye'deki depremzedelere 160 bin dolar nakit para yardımı yapılacağını duyurmuştu. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar