Afrika'nın en zengin kadınıydı artık Interpol tarafından aranıyor

Afrika'nın en zengin kadınıydı artık Interpol tarafından aranıyor
Yayınlanma:
A+ A-
Angola mahkemesi, eski Devlet Başkanı Jose Eduardo dos Santos'un kızı Isabel dos Santos için hakkındaki yolsuzluk davası nedeniyle yakalama kararı çıkarttı.

Artı Gerçek - Angola Haber Ajansının (ANGOP) haberine göre, Başsavcı Helder Pitta Groz, soruşturma kapsamında daha önce defalarca ifadeye çağrılan Santos hakkında yakalama kararı çıkarıldığını açıkladı.

Groz, kamu petrol şirketi Sonangol'u yönettiği sırada yüz milyonlarca dolarlık yolsuzluk ve zimmetine para geçirmekle suçlanan Santos'un yakalanması için Uluslararası Kriminal Polis Teşkilatı Interpol'e başvurduklarını bildirdi.

Angolalı savcılar Santos'un ülkeyi 5 milyar dolardan fazla zarara uğrattığını savunuyor.

Santos'un Portekiz ve Angola'daki mal varlıkları dondurulmuştu.

NEREDE OLDUĞU BİLİNMİYOR ANCAK SAKLANMADIĞINI ÖNE SÜRÜYOR

Forbes dergisine göre bir dönem Afrika'nın en zengin kadını olan Santos, kısa süre önce Deutsche Welle'ye verdiği özel röportajda hakkındaki suçlamaları reddederek saklanmadığını öne sürmüştü.

"Ülkeme hizmet etmek istiyorum" diyen Santos röportaj sırasında "Bir gün Angola devlet başkanlığına aday olup olmayacağı" sorusuna da, "Ülkemi daha iyi bir yere koyma ve ihtiyaç duyduğu vizyona sahip olmasına yardım etme imkanım olursa, evet, o adımı atacağım" yanıtını vermişti.

49 yaşındaki Santos'un tam olarak nerede yaşadığı bilinmiyor. Dubai, Londra ve Portekiz Santos'un bulunabileceği ülkeler olarak gösteriliyor.

Yaklaşık 30 milyon nüfusa sahip Angola, kıtanın ikinci en büyük petrol üreticisi. Isabel dos Santos'un babası Jose Eduardo dos Santos, Angola'yı 38 yıl tek başına yönetmişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar