Akar 'iptal ettik' demişti: İsveç Savunma Bakanı ertelendiğini açıkladı

Akar 'iptal ettik' demişti: İsveç Savunma Bakanı ertelendiğini açıkladı
Yayınlanma:
A+ A-
Paludan'ın Türk Büyükelçiliği yakınında Kuran yakma talebine izin verilmesine ve diğer protestolara karşı, İsveç ziyaretini iptal ettiklerini duyuran Akar'ın ardından İsveçli mevkidaşı Jonson'dan açıklama geldi. Jonson, "Ertelemeye karar verdik" dedi.

Artı Gerçek - İsveç Savunma Bakanı Pal Jonson, sosyal medyadan yaptığı açıklamada Türkiye'ye yapacağı ziyaretin iptal edilmediğini, ileri bir tarihe ertelendiğini söyledi.

Savunma Bakanı Hulusi Akar, Almanya'daki Ramstein Hava Üssü’nde gerçekleştirilen Ukrayna Savunma Temas Grup Toplantısı'nın ardından yaptığı açıklamada İsveç’te daha önce eylemcilerin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kuklasını ayaklarından bir direğe astığını ve İsveç polisinin Türk Büyükelçiliği önünde Kur’an-ı Kerim yakılacağı ifade edilen gösteriye izin vermesine tepki olarak "İsveç Savunma Bakanı Jonson’un Türkiye’ye 27 Ocak’ta yapacağı ziyaretin önemi de anlamı da kalmadı. Bu nedenle ziyareti iptal ettik" dedi.

'ERTELEMEYE KARAR VERDİK'

Sosyal medyadan açıklama yapan mevkidaşı Pal Jonson ise ziyaretin Akar'la planlı şekilde ertelendiğini yazdı. İsveçli Bakan paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

"Dün Türk mevkidaşım Hulusi Akar ile Almanya'nın Ramstein kentinde ABD askeri üssünde görüştüm. Ankara'da yapmayı planladığımız toplantıyı daha sonraya ertelemeye karar verdik. Türkiye ile ilişkilerimiz İsveç için çok önemli, ortak güvenlik ve savunma konularında diyaloğu ileriki bir tarihte sürdürmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz."

NE OLMUŞTU?

Rusya Ukrayna savaşının ardından Finlandiya ile birlikte NATO'ya katılım başvurusu yapan ancak Türkiye'nin "terörizmle suçlanan kişilerin iadesi" engeliyle karşılan İsveç'te art arda Türkiye'nin tepkisini çekecek bir olay yaşandı.

Yaklaşık on gün önce "Rojava için Dayanışma Komitesi" üyeleri başkent Stockholm’de yapılan gösteride Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın kuklasını belediye binasının hemen dışında bir direğe ayaklarından asarak sallandırmıştı.

Olay Ankara'nın tepkisini çekmiş, İsveç'in Ankara büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı'na çağırılarak eylemden sorumlu olanların yargılanması istenmişti. İsveç’in Türkiye büyükelçisine nota verilirken İsveç Meclis Sözcüsü Andreas Norlen’in Türkiye ziyareti ertelenmişti.

Bugün ise İslam karşıtı aşırı sağcı Danimarkalı ırkçı Sıkı Yön Partisi (Stram Kurs) lideri ve İsveç- Danimarka çifte vatandaşı Rasmus Paludan tepkilere rağmen Kuran-ı Kerim yaktı.

Eylemin yapıldığı bölgede gazetecilere konuşan Paludan, "şiddete karşı" olduğunu belirterek, kendisine "aşırı sağcı" denmesini de kabul etmediğini söyledi. Paludan, "Danimarka ve İsveç anayasalarına uyulması gerektiğini düşünmek aşırı sağcı olmak değildir" dedi. Paludan, bölgede toplanan karşıt göstericilerin protestolarıyla ilgili ise "Eğer ifade özgürlüğünün olması gerektiğini düşünmüyorsanız, o zaman başka bir yerde yaşayabilirsiniz" diye konuştu. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar